Dosya Sistem Hatası

Windows 10, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yayınlamış olduğu Mayıs 2019 Güncellemesiyle Raw görüntüler için yerleşik bir desteğe sahiptir. Sadece Windows Store'dan Raw Dosya uzantısını indirmeniz gerekir. Raw dosyalarını, Windowss'un Eski Sürümlerinde açmak için başka çözümler de vardır.

Windows 10; RAW Görüntüleme Dosyasını İndirin

Windows 10'da, RAW görüntü dosyasını indirebilmeniz için Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesini ( Sürüm 1903 veya üzeri ) indirmeniz gerekir. Uzantıyı yükleyemiyorsanız, güncelleştirmeyi Ayarlar uygulamasından veya Microsof'un Web Sitesinden manuel olarak indirebilirsiniz.

Bu ücretsiz uzantının codec bileşeni libraw.org topluluğu tarafından çıkartılmış ve henüz RAW görüntülerinin biçimini desteklemez. Sizin RAW uzantılı dosyalarınızın görüntülerini olup olmadığını görmek için, bu kameraların güncel bir listesi için web siteleri bakın. RAW Resim Uzantısı fotoğraflar uygulamasındaki görüntülerin yanı sıra sıra Dosya Gezgini'nde RAW görüntülerin küçük resimleri, önizlemeleri ve meta görüntülerin gösterilmesini sağlar. Meta görmek için RAW izlemenin penceresini açabilirsiniz.

Microsoft Stora gidip "Raw Images Extension"ı arayın veya doğrudan Raw Image Extension sayfasına gidin. "Yüklemek" için " Al" a tıklayın.

Microsoft Stor'dan Raw Images Extension'ı Ücretsiz Al Sayfası

Şimdi, uzantıyı Yüklemek için "Yükle" düğmesine tıklayın.

Raw Images Extension Eklentisini Simdi Yükle Düğmesine Tıklayıp Onaylayın

Uzantı indirilip yüklendikten sonra, Windows Store'u kapatıp RAW Görüntülerinizin bulunduğu klasöre gidin. Küçük resimler harici bir görüntüleyici kullanmadan anında Dosya Gezgini içinde üretir.

Görüntüyü çift tıklayın "Fotoğrafları" ı ve ardından "Tamam" a tıklayın.

Fotografı seç ve tamam'a tıklama görüntüsü

RAW görüntünüz artık Photoshop gibi üçüncü taraf bir uygulama indirip yükenize gerek kalmadan doğrudan Fotoğraflar uygulamasında açılacaktır.

Resmin Raw Görüntüsünün Görüntülenmesi

Fotoğraflar Uygulamasını her zaman kullandığınız RAW dosyalarıyla kullanmak için belirli bir dosya türünün varsayılan programını rehberimizle değiştirebilirsiniz.

Dosya türünün değişimi


Üçüncü Taraf Programlar

Henüz Windows'un en yeni sürümüne güncellemediyseniz, üçüncü taraf yazılım kullanarak RAW görüntü görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. En zengin ve en zengin özellikli programlardan biri Adobe Photoshop'dur, ancak profesyenel bir fotoğrafcı değilseniz ve bunun için yüzlerce para harcamak istemiyorsanız yerine kullanabileceğiniz birkaç program vardır.

FastRawViewer

FastRawViewer

FastRawViewer, LibRaw codec bileşeni geliştricileri tarafından oluşturulan görüntüleme yazılımıdır ve Windows uzantısıyla aynı formatları destekler. FastRawViewer adındanda anlaşıldığı gibi çoğu RAW görüntüleyicisinin yaptığı gibi bir gömülü JPEG önizlemesi görüntülemek yerine RAW dosyalarını son derece hızlı ve anında açar. Bunun yerine görüntüleri doğrudan RAW dosyalarından, RAW histogramıyla gerçek etkilenmeyen görüntüyü sağlayan FastRawViewer'ı en iyi fotoğraf çekme aracı haline getirir.

FastRawViewer yalnızca görüntüleri izlemek içindir ve onları hiç bir şekilde değiştirmez. Kullanılabilir 30 günlük deneme sürümü  olarak sunulur; kullanmaya devam etmeyi seçerseniz bir defalığına 25 dolar tutarında ödeme yaparsınız.

×

RawTherapee

FastRawViewer

RawTherapee, platformlar arası, açık kaynaklı bir RAW görüntü işleme programıdır. Gelişmiş renk işleme ( Beyaz dengesi, renk doygunluğu - değer eğrileri, renk tonlama vb. ), pozlama telafisi, toplu dönüştürme işlemi, çoğul kamera için destek, resimler arasında düzenleme / yapıştırma parametreleri, dosya tarayıcı ve çok daha fazlasına sahiptir.

RAW görüntüleri görüntülemenin hızlı bir yolu olmasada, tüm fotoğraflarınızı daha yaygın ve toplu olarak dönüştürmek için Photoshop'a alternatif olarak kullanabilirsiniz. Zaten bir görüntü işlemcisi olarak kullanıyorsanız, GIMP için bile bir eklenti olarak yükleyebilirsiniz.

RawTherapee, GNU Genel Kamu Lisansı
 kapsamında %100 ücretsiz ve düzenli olarak 
güncellenir.
×Web Tarayıcınızda PhotoPea

FastRawViewer

PhotoPea, web sayfasını açtığımızda hızlı çalışabilen tarayıcı tabanlı hafif bir fotoğraf işleme uygulamasıdır. Tamamen Web tarayıcısında çalışmaktadır. Photoshop veya Lightroom'un gerektirdiği ekstra kaynak programlarına ihtiyaç yoktur. Çoğu RAW görüntü uzantısıda olmak üzere yüzlerce dosya görüntü uzantısını desteklemektedir.

PhotoPea, pozlama kotrolü, eğri ayarlamnaları, seviyeler, parlaklık, fitreler ve çok sayıda fırça, katman, değnek iyileştirme araçları sunar. RAW görüntülerinizi bilgisayarınıza indirmek için daha sık kullanılan dosya uzantılarına bile dönüştürebilirsiniz.

PhotoPea kullanımı ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan güçlü görüntü işlemcisine erişmek için bir internet bağlantısı ve bir de web tarayıcısıdır.