Windows-10-da- HTTPS-üzerinden-DNS-nasıl-etkinleştirilir

Microsoft, Kasım 2019'da DNS üzerinden HTTPS'yi Windows 10'a entegre etme planlarını açıklamıştı. HTTPS üzerinden DNS, bağlantının gizliliğini, güvenliğini ve güvenilirliğini artırmak için DNS aramalarını şifreler.

İnternete bağlı çoğu cihaz düz metin DNS aramalarına dayanır. Bu aramalar, alan adlarını, örneğin ghacks.net, cihazların bağlantı kurmak için kullandığı Ip adreslerine "çevirir". ISS dahil ağda dinleyen herkes, bu nedenle cihazda hangi sitelerin ve hizmetlerin açıldığını tam olarak bilir.

Mozilla , Google ve Opera gibi tarayıcı üreticileri, HTTPS üzerinden DNS'yi desteklediklerini duyurdular ve bu özelliği tarayıcılara entegre etmeye başladılar. Çözümler bu tarayıcıların kullanıcılarının bu özelliği kullanmasına izin verir, ancak yalnızca tarayıcı için geçerli olur.

Microsoft'un işletim sisteminde HTTPS üzerinden DNS desteği sunma planı, o sistemdeki tüm programlar ( tarayıcılar dahil ) destek sağlayacaktır.

Şirket seçilen sağlayıcıya göre işlevselliği etkinleştirmeye veya devre dışı bırakmaya karar verdi. DNS sağlayıcısı HTTPS üzerinden DNS'yi destekliyorsa, bu kullanılacak ve aksi taktirde desteklenmeyecektir. Başka bir değişle; bir çok kullanıcı, özellik Windows'a girdiğinde, bunun olduğunu bile fark etmeden DNS aramalarının gizliliğinin ve güvenliğinin artığını görecektir.

Microsoft Windows 10'un son Insider sürümlerinde HTTPS üzerinden DNS'yi entegre etti. Özelliğin henüz Windows 10'un kararlı sürümlerinde uygulanmadığını unutmayın. Microsoft bunun için herhangi bir zamanlama sağlamadığı için durumun ne zaman olacağı net değildir.

Windows 10'da DoH Desteği Nasıl Etkinleştirilir?..

DoH desteği, Windows 10 önizleme yapılarına dahildir, ancak özellik varsayılan olarak etkin değildir. Uygulamalarınızda veya tarayıcılarınızda DNS sorguları yaparken DoH'yi kullanmak istiyorsanız, bunu ayarlardan manuel olarak veya Windows Kayıt Defteri'nde ince ayar yaparak etkinleştirebilirsiniz.

Öncellikle en önemlisi Windows Insider programının Geliştirme Kanalında olduğunuzdan ve Yapı 19628 veya üstüne yükselttiğinizden emin olun.

Windows 10 önizleme yapılarında DoH'yi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • 1- Enternet kablolu bağlantılar için    Windows "Başlat" menüsünden   Ayarlar çark simgesine tıklayın.


 • 2- Açılan Ayarlar penceresinden Ağ ve İnternet    Durum tıklayın


 • 3- "Durum" penceresinden "Bağlantı özelliklerini değiştir" tıklayın ve Ip atamasını düzenle veya DNS sunucu atamasını düzenle'yi seçin.


 • 4- Wi-Fi ( Kablosuz ) bağlantılar için Ağ penceresini açın ve bağdaştırıcının özellikler bağlantısını tıklayı ve ardından Ip atamasını düzenle veya DNS sunucusu atamasını düzenle'yi seçin.

Microsoft, bu yılın başlarında yayınlanan bir blog gönderisinde, "Şifreleme etkinleştirildikten sonra, ağ özelliklerinde uygulanan DNS sunucularına bakarak çalıştığını doğrulayabilir ve bunların '(Şifreli)' sunucular olarak etiketlendiğini görebilirsiniz." yazısıyla dikkat çekti.

Windows 10'da Kullanabileceğiniz DoH DNS Sunucularının Listesi:

Sunucu Sahibi Sunucu Adresleri
Cloudflare 1.1.1.1
1.0.0.1
2606: 4700: 4700 :: 1111
2606: 4700: 4700 :: 1001
Google 8.8.8.8
8.8.4.4
2001: 4860: 4860 :: 8888
2001: 4860: 4860 :: 8844
Quad9 9.9.9.9
149.112.112.112
2620: fe :: fe
2620: fe :: fe: 9

Bu özelliğin bu yıl veya önümüzdeki yıl gelmesi bekleniyor.


Google Chrome'da DoH'yi Etkinleştirin

 Chrome 83 ve sonraki sürümleri HTTPS üzerinden DNS'yi destekler, ancak özellik varsayılan olarak tüm kullanıcılar için etkin değildir.

 DoH'yi Google Chrome'da etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • 1- "Ayarlara" gidin


 • 2- "Gizlilik ve güvenlik" "Güvenlik" bölümünü açın


 • 3- "Güvenli DNS kullan" bölümünü bulun


 • 4- Cloudflare ve Google gibi alternatif DNS sağlayıcılarından birini seçerek ( Yukardaki tablodakilerden herhangi biri ) etkinleştirin

Yukardaki ayarı henüz görmüyorsanız, DoH desteğinin Google Chrome yüklemenize henüz uygulanmadığı anlamına gelir. Aşağıdaki adımları izleyerek deneysel bayrak kullanarak yine de etkinleştirebilirsiniz:

 • 1- Google Chrome'nin adres çubuğuna "chrome: // flags / # dns-over-https" yazın.


 • 2- "Varsayılan" açılır menüsünü tıklayın.


 • 3- "Etkin" i seçin.


 • 4- Google Chrome'yu yeniden başlatın.


Microsoft Edge'de DoH'yi etkinleştirin

Google Chrome'den sonra, Microsoft Edge'de DoH'u destekler.

Özelliği kullanmak için, Microsoft Edge Dev derlemesini indirip yükleyin ve aşağıdaki adımları izleyin:

 • 1- Edge Ayarlarını açın.


 • 2- "Gizlilik, arama ve hizmetler" sekmesine gidin.


 • 3- "Güvenlik" altında, "web siteleri için ağ adresinin nasıl aranacağını belirtmek için güvenli DNS kullan" seçeneğini bulun.


 • 4- Cloudflare ve Google gibi alternatif DNS sağlayıcılarından birini seçerek ( Yukardaki tablodakilerden herhangi biri ) etkinleştirin.


Firefox'ta DoH'yi Etkinleştirin

 Firefox'ta DoH'yi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • 1- Firefox ayarlarını açın.


 • 2- Ayarlarda "DoH" öğesini arayın ve "ağ ayarlarını değiştir" öğesini seçin.


 • 3- "Bağlantı Ayarları" penceresinde, Cloudflare ve Google gibi alternatif DNS sağlayıcılarından birini seçerek ( Yukardaki tablodakilerden herhangi biri ) etkinleştirin.