Hızlı Cevap: Windows Kuruluşunuzun Etkinleştirme Hizmeti Kullanılarak Etkinleştirildi Anlamı Nedir?

Bu aslında bir hata mesajıdır. Bu hata mesajıyla birisinin Windows'u yalnızca çok sayıda bilgisayarı etkinleştiren ve yeniden etkinleştirmek için düzenli olarak kontrol edilmesi gereken İşletmeler veya Kuruluşlar için Toplu Lisans Anahtarıyla Etkinleştirdiği anlamına gelir.


"Windows Kuruluşunuzun Etkinleştirme Hizmeti Kullanılarak Etkinleştirildi" mesajı Güvenli Mi?

Bu hata mesajı, Windows kurulumunun Toplu lisanslı olduğu anlamına gelir. Toplu lisanslar, belli bir süre ( 180 gün ) çalışır ve ardından yenilenmedikçe geçerlilik süreleri sona erer.


"Windows Kuruluşunuzun Etkinleştirme Hizmeti Kullanılarak Etkinleştirildi" Mesajından Nasıl Kurtulurum?

 • yuvarlak içinde mavi sayı 1 Öncelikle İnternet devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Görev çubuğunun sağ kenarındaki İnternet simgesine sağ tıklayıp Ağ ve İnternet ayarları'na tıklayın.

  2. Ağ ve internet ayarları içerisinde Gelişmiş ağ ayarları'na tıklayın.

  3. Gelişmiş ağ ayarları içerisinde Enternet sağındaki Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 2 Ardından Komut İstemiyle Windows'u Etkinleştirmeden kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Windows arama çubuğuna cmd ve Komut istemi sağındaki Yönetici olarak çalıştır'ı tıklayın.

  2. Açılan Komut istemi penceresine aşağıdaki komutu yazarak Enter'e tıklayın.

   kopyaWindows'u Bir Kuruluştan Nasıl Kaldırırım?

 • yuvarlak içinde mavi sayı 1 Başlangıç menüsüne tıklayıp Ayarlar uygulamasına tıklayın.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 2 Ayarlar penceresinde Hesaplar'ı seçin.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 3 Hesaplar altında İş yeri veya okula erişim'i seçin.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 4 İş yeri veya okula erişim altında Bir iş veya okul hesabı ekleyin sağındaki Bağlantıyı Kes'i seçip kuruluş hesabını kaldırın.


Windows Etkinleştirilmesse Ne Olur?

Ayarlarda Windows Etkinleştirilmedi bildirimi olacak ve Arka plan resmini, vurgu rengini, temaları, kilit ekranını ve bunun gibi bir çok özellikleri değiştiremessiniz. Kişiselleştirme ayarları gri renge bürünecek ve erişim olmayacak. Bazı uygulamalar ve özellikler çalışmayı durduracak.


Windows Etkinleştirilmediyse Ne Yapmalı?

Windows 11 Krulumdan sonra Lisansınızın Etkinleştirilmediğini Bildiriyor, bu bildiri yine Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7'de de aynı bildiriyi veriyorsa, Windows'unuzun etkinleştirilmiş bir kopyasını çalıştırdığınızdan emin olun. Windows 11'in Etkinleştirilip Etkinleştirilmediğini "Windows 11'in Etkinleştirilip Etkinleştirilmediği Nasıl Kontrol Edilir?" makalemi inceleyebilirsiniz. Ancak diğer Windows sürümleri için aşağıdaki adımları takip edin.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 1 Öcelikle Başlat menüsünden Bilgisayar uygulamasına sağ tıklayıp Sistem ayarlarını açın. Yada klavyeden Windows windows tuşu X tuşlarna beraber tıklayın.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 2 Ardından özelliklere tıklayın. Windows'un Etkinleştirilip Etkinleştirilmediğini buradaki Sistem penceresinden kontrol etmiş olacaksınız.


Windows'un Etkin Olup Olmadığını Nasıl Anlarım

Komut İstemini kullanarak kontrol edebiliriz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 1 Öncelikle arama çubuğuna cmd yazarak Komut İstemni aratın. çıkan sonuşlardan Komut İstemi'ni seçin.

 • yuvarlak içinde mavi sayı 1 Sonra açılan komut istemine aşağıdaki komutu yazarak Enter'e tıklayın.

  kopya


 • yuvarlak içinde mavi sayı 1 Ekranda İşletim Sistemi'ni etkinleştirildiğini belirten istem penceresi gelir. İstem penceresinde "Makine kalıcı olarak etkinleştirildi" diyorsa Windows'unuz başarıyla etkinleştirilmiş demektir.


Windows'u Nasıl Etkinleştiririm?

Windows'u etkinleştirmek için bir dijital lisansa veya bir Ürün anahtarına itiyacınız var. Etkinleştirmeye hazırsanız bu işlemleri uygulamak için, Windows 8/8,1 veya Windows 10 veya Windows 11 ile ilgili etkinleştirme makalelerime bakabilirsiniz.