BitLocker Sürücüsü Şifresinin Kaldırılmasının veya Devre Dışı Bırakılmasının Yolları

BitLocker şifrelemesi, biriminizin veya flash sürücünüzün güvenli kalmasına yardımcı olacaktır. Ancak BitLocker şifresine ihtiyacınız yoksa, BitLocker şifresini Windows 10 yüklü bilgisayarınızdan kolayca kaldırabilirsiniz. Bu makalemizde BitLocker Sürücü şifresinin devre dışı bırakmanın dört yolunu gözlemleyeceğiz.

BitLocker sürücüsü sifremi ve kurtarma anahtarını unuttum nasıl bulabilirim?..

Unutulan şifreyi ve kurtarma anahtarını bulmak aslında çok kolay... Komut istemi yöntemiyle bulabilirsiniz.

 • 1. Adım: Arama çubuğuna "cmd" yazın ve çıkan sonuçlardan "Komut İstemi"ni yönetici olarak çalıştır.

  Komut İstemi'ni Yönetici Olarak Çalıştır Komutu

 • 2. Adım: Açılan "Komut İstemi"ne aşağıdaki komutu yazın ve "Enter"e tıklayın - X: yerine sizin BitLocker sürücünüzün harfi yazılacak.

  manage-bde -protectors -get X:

  Komut İstemi'de manage-bde -protectors -get X: komutunun görüntüsü

 • 3. Adım: Komut İstemi'nden 'Numerical Password' numarasını kopyalayıp Windows Arama çubuğuna yapıştırıp bulabilirsiniz.

  Komut İsteminde Numerical Password Id'sinin Görünümü

Bilgisayarınızdaki bir sürücü için BitLocker'i açtıysanız, normalde ona veri yazılabilir ve ondan veri okuyabilirsiniz. Ancak Windows'u yüklemek istediğinizde, "Windows bu sabit disk alanına yüklenemiyor BitLocker şifresi etkieştirildi." Sabit diskinizi şifrelemeniz gerekmiyorsa aşağıdaki adımları takip ederek BitLocker'i kapatabilirsiniz.


 • 1. Yol: BitLocker Şifresinin Denetim Masasında Kaldırma

  • 1. Adım: Denetim Masasına tıklayın veya arama çubuğuna " Denetim Masası" yazıp aratın ve çıkan sonuçlardan "Denetim Masası"nı seçin.


  • 2. Adım: "Denetim Masası" penceresinden "Sistem ve Güvenlik" sekmesine tıklayın.

   Denetim Masası Penceresinden Sistem ve Güvenlik Sekmesine Tıklama Görüntüsü

  • 3. Adım: "Sistem ve Güvenlik" penceresinden "BitLocker Sürücü Şifrelemesi" sekmesine tılayın

   Sestem ve Güvenlik Penceresinden Bitlocker Sürücüsü Şifrelemesinin Seçilmesi

  • 4. Adım: "BitLocker Sürücü Şifrelemesi" penceresinden BitLocker sürücü arayüzünde "BitLocker Açık ( Kilitli )" - üzerine tıklayın ve şifrenizi unuttuysanız önceden koruma anahtarını yüklemiş olduğunuz flash diskinizi bilgisayarınızın usb girişine takın ve "Sürücünün Kilidini Aç" tıklayın, " Diğer Seçenekler"e tıklayın ve sonra "Kurtarma Anahtarı Girin"a tıklayın.

   BitLocker Sürücü Şifrelemesinin Açılış Görüntüsü

  • 5. Adım: "Kurtarma Anahtarı Girin" tıkladıktan sonra "Anahtarı USB Sürücüden Yükle"ye tıklayın. Açılan pencereyi kapatıp - şifreniz açılmış olacaktır - Daha sonra BitLocker sürücüsünü kapatmak için BitLocker'i Kapat'a tıklayın.

   Bitlocker'ı Kapat Görüntüsü

 • 2. Yol: BitLocker Yöneticisi'yle BitLocker Şifresini Devre Dışı Bırakma

  • 1. Adım: Klavyeden Windows tuşuyla E tuşlarına beraber basın.


  • 2. Adım: "Bu Bilgisayar"a tıklayıp açın ve ardından sürücüler ve aygıtları göreceksiniz. BitLocker sürücünüzü seçin ve fare'yle sağ tıklayın - "Sürücünün Klidini Aç" tıklayın.

   Bu Bilgisayar'a Tıkla BitLocker Sürücüsünün Kilidi Aç

  • 3. Adım: "Kurtarma Anahtarı Girin" tıklayın ve "Anahtarı USB Sürücüden Yükle"ye tıklayın. Açılan pencereyi kapatıp - "BitLocker Yönet"e tıklayın ve sonra "BitLocker Kapat"a tıklayın ve sonucu bekleyin - şifreniz çözülmüş olacaktır.

   BitLocker'i Kapat

 • 3. Yol: BitLocker'ı Windows PowerShell Aracılığıyla Devre Dışı Bırakma

  • 1. Adım: Klavyeden  Windows ve X tuşlarına beraber tıklayın ve Windows PowerShell ( Yönetici ) seçin.


  • 2. Adım: Açılan "Windows PowerShell" ekranına aşağıdaki komutu Girin ( Sizin BitLocker Sürücünüzün Kurtarma Anahtarı - USB flash diskinizde kaydetmiş olmanız gerekir - onu yazacaksınız )

   manage-bde -unlock F: -RecoveryPassword SİZİN-BITLOCKER-SÜRÜCÜSÜNÜN-KURTARMA-ANAHTARI

   BitLocker'i Şifresinin PowerShell'de Bulunması

  • 3. Adım: BitLocker sürücücüzün şifresini kaldırmak için manage-bde -off f: uygulamasını başlatın ( f: sürücüsüne kendi BitLocker sürücüsünün harfini yazacaksınız ). Sonuç olarak BitLocker şifreniz çözülmüş olacaktır.

   BitLocker'i Şifresinin PowerShell'de Çözülmesi

 • 4. Yol: BitLocker'ı Komut İstemi'yle Kaldırma

  • 1. Adım: Windows Arama çubuğuna "cmd" yazıp 'Komut İstemi'ni aratın çıkan sonuçlardan "Komut İstemi"ni yönetici olarak başlatın

   Komut İstemi Yönetici Olarak Başlat

  • 2. Adım: Ekrana aşağıdaki komutu Girin ( Sizin BitLocker Sürücünüzün Kurtarma Anahtarı - USB flash diskinizde kaydetmiş olmanız gerekir - onu yazacaksınız )

   manage-bde -unlock F: -RecoveryPassword SİZİN-BITLOCKER-SÜRÜCÜSÜNÜN-KURTARMA-ANAHTARI

   BitLocker Anahtarının Bulunması

  • 3. Adım: BitLocker sürücücüzün şifresini kaldırmak için manage-bde -off f: uygulamasını başlatın ( f: sürücüsüne kendi BitLocker sürücüsünün harfini yazacaksınız ). Sonuç olarak BitLocker şifreniz çözülmüş olacaktır.

   Komut İstemiyle BitLocker Şifresinin Çözülmesi

BitLocker sütücüsü Şifremi unuttum, BitLocker sürücüsünü nasıl kurtarabilirim?..

BitLocker Şifreli Sürücü Nasıl Biçimlendirilir?..

 • 1. Adım: Bu bilgisayar tıklayın veya Windows arama çubuğuna "Bu Bilgisayar" yazıp aratın ve çıkan sonuçlardan Bu Bilgisayar'a tıklayın.

  Windows Arama Çubuğundan Bu Bilgisayarı Arama

 • 2. Adım: BitLocker şifreli sürücünüze sağ tıklayıp Biçimlendir... tıklayın.

  BitLocker Sürücüsünü Biçimlendir Sekmesine Tıklayın

 • 3. Adım: Başlat düğmesine tıklayın.

  BitLocker Şifreli Sürücüsünün Biçimlendirme Ekranı

 • 4. Adım: Sonra Tamam düğmesine tıklayıp biçimlendirmeyi başlatın ve tamamlanmasını bekleyin.

  Biçimlendirmek İçin Tamama Tıkla
  Biçimlendirme İşlemi Tamamlandı


BitLocker şifreli sürücüyü biçimlendirdikten sonra dosyaları kurtarabilme olasılığımız var mı?..

Şu anda, piyasada biçimlendirilmiş BitLocker şifreli sabit sürücüden dosyaları kurtarabilecek üçüncü taraf bir yazılım veya çözüm bulunmamaktadır. Bunun nedeni, sabit sürücü BitLocker ile şifreledikten sonra, Windows dosya sistemi parametrelerini, dizin girişlerini, ve diskin diğer önemli parametrelerini değiştirmesidir. Sonuç olarak Windows'un kendisi dışında, başka hiçbir yazılım sürücüyü tanıyamaz ve erişemez. Biçimlendirildiğide, parola gitmiş olmasına rağmen, sürücünün şifresi çözülmez. Ancak diskin ilgili parametreleri hala değiştirilir ve veri kurtarma yazılımı, verileri geri yükleme yerine, diski tanımlayamaz. Bu nedenle, biçimlendirilmiş BitLocker şifreli sabit sürücüden veri kurtarma hakkındaki söylentilere inanmayın.

Ancak, dosyalarınızı, şifrelenmemiş veya biçimlendirilmememiş sabit diskinizden profesyenel Veri Kurtarma Yazılımlarından biriyle kurtarabilirsiniz. Bu birinci sınıf dosya kurtarma aracı, HDD, SSD, USB flash sürücü, kalem sürücü, SD kart ve harici sabit sürücülerden kayıp ve silinmiş, hatta kalıcı olarak silinmiş dosyaları kurtarmanıza yardımcı olur. Dilerseniz 2020'nin En İyi Veri Kurtarma Yazılımları makalemize de bakabilirsiniz.