Yaygın Olarak Yapılan 10 Photoshop Hatası

Yaygın olarak yapılan Photoshop hataları ve onlardan nasıl kaçınabiliriz?..

Photoshop'la çalışmak, çoğu tasarımcının hayatında o kadar önemli bir hal alır ki yapılan her hamle refleks halini alarak kemikleşir. İnternet ortamında çok sayıda kaynak olmasına rağmen bir konuyu öğrendiyseniz, isteksiz olarak o işi bildiğiniz yolla yapmayı tercih edersiniz. Ancak Photoshop'ta aynı işi yapabileceğiniz birden fazla yol var ve her yolun pratikliği vardır. Hem en iyi ve hem de en hızlı işi yapabilmeniz için Photoshop hatalarından kaçınılmalı ve hangi yolun daha verimli sonuçlar verebileceğini bilmeniz gerekir.

Bu makalemde, tasarımcıların Photoshop kullanırken yaptıkları en yaygın hatayı derledik. Bu hatalar sizlere tanıdık mı geliyor?.. O zaman kullanmış olduğunuz metodları değiştirme zamanı gelmiş demektir. Hadi gelin, 'yaygın olarak yapılan 10 photoshop hatası' makalemize bir göz atalım.


 1. Kısayolları Kullanmamak

  Kısayolları Kullanmamak

  Tasarımcı olarak zamandan ve enerjiden tasaruf etmek için, kısayolları kullanmak çok önemli bir yoldur. Bu kısayolları kullanmak için, Photoshop Kısayollarının bir listesine göz atın. Listeye baktığınızda çok karışık ve efor gerektiren bir liste gibi gelebilir, ancak bu kısa yolları kas hafızanız öğrendiğinde tasarımlarınıza harcadığınız sürenin bir anda azalacağını göreceksiniz. Bu liste dışında sizde kendinize, Photoshop kısayolu hazırlabilirsiniz. Düzenle  Klavye Kısayolları yolunu izleyerek kendi kısayolunuzu da yapabilirsiniz.


 2. Düzenli Olarak Kaydetmeyi Unutmak

  İnsanların herhangi bir yazılımda çalışırken yaptıkları en yaygın hatadır. Sonuç olarak kayıt yapmayı unutursak, elektirik kesintisi veya donanım arısası sebebiyle bilgisayarımız kapandığında çalışmalarımızı kaybetmiş olacağız. Her 10 dakikada bir "CTRL S" tuşlarına aynı anda tıklayıp kaydetmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, bilgisayarınız herhangi bir sorundan dolayı kapanıp sorun oluşturduğunda kendinize teşekür edeceksiniz.


 3. Klasörleri ve Katmanları Kullanmamak

  klasörler ve katmanlar

  Bir projenin düzenlenmesini, çoğalmasını ve daha fazlasını kolaylaştıran katmanlar, Photoshop'un en temel özelliğidir. Yeterli katman oluşturmamak, Photoshop'a yeni başlayanlarda yaygın olan bir hatadır, ancak tasarımın ilerleyen aşamalarında bir parçayı düzenlemek istediklerinde ise katman kullanmadıkları için sıkça pişman olurlar.

  Daha deneyimli tasarımcılar katmanları kullanmaları gerektiğini bilirler, ancak yine de başarısız oldukları şey katmanları organize etmek ve bunları düzgün bir şekilde klasör şeklinde yapılandırmak. Yine de bu iş size gereksiz gibi görünebilir, ancak projelerinize büyük ölçüde yardımcı olacak ve bu çalışmanız size ileriki çalışmalarınızda zaman kazandıracaktır. Ayrıca, çalışmalarınızı bir başka tasarımcıyla paylaşmak durumunda kaldığınızda, sizin bu düzenli çalışmanız için teşekür edecektir.


 4. Kalıcı Olarak Ayarlamalar Yapmak

  Photoshop üzerinde çalıştığımız bir projedeki pikseller üzerinde kalıcı değişiklikler yapmak ve bu değişiklikler için dönüş rotası belirlememek oldukça sık raslanan bir hatadır. Bu hatadan tamamen kaçınmak için silgi yerine katman maskeleme yöntemini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  Ayrıca, rasterleştirilmiş katmanlar yerine akıllı nesneler kullanın. Yani kısacası, tasarıma dair attığımız adımların geriye dönüşünü de hesaplamamız gerekir.


 5. Hazır Görüntülere Çok Fazla Güvenmek

  Photoshop ile tasarım yapan bir tasarımcı için stok görseller kullanmanın bir çok mantıklı olduğu zamanlar vardır. Diğer zamanlarda, görüntüleri kendiniz çekmeniz veya tasarlamanızda büyük fayda vardır. Stok fotoraflardan kullanıyorsanız, bu fotoğrafların tasarımlarınızla alakalı olduğundan ve gerektiğinde Photoshop düzenleyicisinden faydalanarak görüntülerin düzenlemeler yapılabileceğinden emin olun.


 6. CMYK'yi Varsayılan Olarak Ayarlama

  CMYK kullanımı

  İster inanın ister inanmayın, Photoshop'ta CMYK modunda tasarım yapmak her zaman en iyi yol değildir. CMYK kullanımı bazı filtre ve işlevlerde çalışmadığından ve dosya buyutu daha büyük olacağından, tasarım sırasında CMYK kullanmak kısıtlayıcı olabilir. Bazı tasarımlar için RGB üzerinde çalışıp, son aşamada CMYK'ye dönmekte oldukça işinize yarayan iyi bir yöntem olabilir.


 7. Rötüş Yaparken Aşırıya Kaçmak

  Bir tasarımcının Photoshop'ta airbrush konusunda biraz hevesli olduğu örneklerini hepimiz gördük. İster bir manzaradaki bir 'yığılmayı' kaldırmaktan, istersek bir modelin cildini yumuşatmaktan bahsedelim, bir görüntüyü fazla 'mükemmel' hale getirmeye çalışırken ipin ucunu fazla kaçırmamalıyız. Genellikle daha fazla güzel görünmesi için yapılan değişiklikler, aslında görselinizi sahte ve gerçek görüntüsünden uzak olmasını sağlar.


 8. Photoshop'u Herşey İçin Kullanmak

  Photoshop gibi diğer uygulamalar

  Photoshop çok yönlü bir araçtır, ancak her tasarım için kullanılabilecek bir yazılım değildir. Örneğin, vektör tabanlı bir logo oluşturacaksak Illustrator'u kullanmamız çok daha iyi olacaktır. Diğer yaygın olan bir örnek ise, Web tasarımları için Photoshop kullanımı yerine Sketch kullanımıdır.


 9. Siyah - Beyaz Görüntüleri Dönüştürmek için 'Desaturate' Kullanma

  Photoshop'ta Görüntü Ayarlamalar Desaturate işlevinin seçilmesi tam olarak şunu önerir: görüntüdeki tüm renkleri kaldırır ve siyah beyaz bir sürüm elde edilir. Ancak bu genellikle düz, cansız bir fotoğrafla sonuçlanabilir.

  Görüntü Ayarlamalar Kanal karıştırıcı seçilerek daha zengin bir görüntü elde edilebilir. Siyah beyazı kaldırın ve ardından istediğiniz sonucu elde edene kadar Kırmızı, Yeşil ve Mavi kanal kaydırıcılarını ayarlayın.


 10. 72dpi'de Çalışmak

  Photoshop'un varsayılan çözünürlüğü 72 dpi ( inç başına nokta sayısı ) olup çoğunlukla web için iyi sonuçlar verir. Ancak bu çözünürlük baskı için kullanılmamalıdır. Bir projenin başlangıcında, dpi'nizin yaptığınız işin türüne göre doğru ayarladığınızdan emin olun ( Baskı için, genellikle 300 dpi'dir ). Bir projeye başlamadan önce düşük çözünürlükte ayarlamışsanız ve daha sonraki tarihte çözünürlüğü artırmaya çalışırsanız yazdırma esnasında pikselli kötü bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olacaktır.