Photoshop'ta Oluşan En Yaygın 8 Fırça Aracı Sorunu ve Çözüm Yolları

Fırça Aracı Nasıl Onarılır?

Fırça aracı birden bire çalışmamaya başladığında sinir bozucu olabilir. Neden kaynaklandığını ve tamda ihtiyacınız olduğu zaman işinizin ortasında neden çalışmadığının farkında değilsiniz. Fırça aracının, Photoshop'ta çalışmamasının birkaç sebebi vardır. Her bir sebebin çözümü nisbeten basit ve bir dakikadan kısa sürmektedir. Hangi sorunla karşılaşırsanız karşılaşın, bunun kolay çözümünün olabileceğini ve tekrar çalışabileceğini unutmayınız.

Fırça aracının en yaygın sorunlarından biri, imlecin aniden kaybolmasıdır. Bunun sebebi fırça aracının çalışmayı durdurması değil, imlecin değişmesidir. Fırça aracı imlecinin tekrar görünür hale getirmek için, klavyeden büyük harf komutunu kapatın ve fırça aracını kullanmaya başlayın!...

Şimdi, fırça aracıyla ilgili Photoshop'ta karşılaşabileceğimiz 8 farkı sorunu ve nasıl düzeltebileceğimize birlikte bakalım.

 1. Fırça Aracının İmleci Kayboldu

  Fırça aracını kullanırken, fırçayı temsil eden dairesel bir imleç görüntülenir. Bu imleç, fırçanın ne kadar büyük olacağını ve nereyi boyanacağını bilmenizi kolaylaştırır. Yanlışlıkla, klavyedeki büyük harf ( Caps Lock ) düğmesine tıklarsanız bu fırça imleç kaybolur. Büyük dairesel bir fırça yerine, Küçük bir artı işareti görüntülenir. Bu sorunu düzeltmek için, klavyedeki büyük harf tuşuna ( Caps Lock ) tıklayıp kapatmanız yeterlidir.


 2. Fırça Aracı Bir Katmanda Görünmüyor

  Karşılaştığımız bir başka fırça aracı sorunu, herhangi bir katmanda boyama yapamıyor olmanız. Ne denerseniz deneyin, hiç bir şey işe yaramıyor gibi geliyor. Neyse ki çözüm, fırça aracınızın karıştırma modunu değiştirmekle çözümleniyor.

  Fırça aracınız etkinken, fırça aracınızın mevcut karıştırma modunu görmek için, ayarlar çubuğuna gidin. Belirli durumlarda farklı karıştırma modları faydalı olsada bazı modlar fırçanızın görüntülenmemesini sağlar. Fırça aracınızı normal duruma döndürmek için, karıştırma modunu normal olarak ayarlayınız.


 3. Fırça Aracının Özelliker Panosu ve Araç Çubuğu Kayboldu

  Fırça aracıyla bir şey boyarken, farkında olmadan klavyenizde bir tuşa bastınız ve ansızın fırça özellik paneli de dahil olmak üzere tüm panelleriniz kayboldu. Tüm panelleriniz ansızın kaybolursa, klavyeden Tab tuşuna tıklamanız yeterlidir.

  Tab tuşu, fotografınıza daha iyi bakacağınızda işinize yarayabilir, ancak tüm özellik panellerini görüntüleyemeyecektir.


 4. Photoshop Fırçanız Yanlış Rengi Boyar

  Fırçanızın doğru dengi boyamamasının nedeni, ön panel rengini değiştirmemenizdir. Photoshop'ta ön panel ve arka panel renkleri vardır. Bunların her biri düzenlenebilir, ancak boyama veya degradeler oluşturulurken ön panel renkleri kullanılır. Arka panel rengini de diğiştiriyorsanız, fırça aracı için yalnızca ön panel rengi kullanılacağından bunun önemi yoktur. Örneğin, renk paletini kullanarak bir fırça rengini seçtiğinizde ön panel ve arka panel renklerini yanda görebilirsiniz. Şu anda renkleri değiştirdiğimde arka plan ( alt rengi ) rengini değiştiriyor. Bunun nedeni arka plan rengini seçmiş olmam.

  Ön panel rengine tıklayarak şimdi renk panelinden herhangi bir rengi fırça rengi olarak kullanabilirsiniz.


 5. Photoshop Fırçanız, Yalnızca Beyaz, Siyah veya Gri Renkleri Boyar

  Fırça aracını kullanırken siyah, beyaz ve gri tek renk seçeneğinizse, bunun tek sebebi renk panelinde sadece tek bir katman maskesini seçmiş olmanızdır. Tek bir katman maskesi seçimi olduğunda, Photoshop katman maskesi seçiminde otomatikman fırça aracı seçim renginde kısıtlama olur. Tek katman seçimi olduğunda, katman maskelerinde siyah, beyaz ve gri renkle sınırlı olduğu için bunlar devreye girer. Parlak kırmızı seçtiğinizde bu renk Photoshop'ta bunu en yakın gri renk tonuna döndürür.

  Bu fırça renginin sorununu çözmek için, katman minik resmine veya maskesiz katmana tıklamanız gerekir.


 6. Fırça Ön Ayarını Tanımla Seçeneği Fırçanızı Kaydetmiyor

  Photoshop'un birçok harika özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi de kendi fırçanızı yapabilmeniz!.. Sorun şu ki fırçanızı yaratırken, "fırça ön ayarını tanımla" seçeneğini seçerken bir hatayla karşılaşabilmeniz. Bunun sebebi belgenizin boyutuyla ilgili...

  Fırça ön ayar ölçüsü 2500x2500 belge boyutudur. Bir fotograf düzenliyor ve bu belgeden fırça hazır aracı oluşturmaya çalışıyorsanız yukardaki resimdeki gibi bir ölçüyle veya benzer ölçüyle kaydetmeye çalışıyorsanız kaydetmeyecektir. Bunun yerine 2500x2500 ölçülerine uygun yeni Photoshop belgesi açın, kendi fırça aracınızı oluşturun ve fırça ön ayarlarınızı tanımlayın.


 7. Bir Katmanı Her Boyamaya Çalıştığınızda Bir Hata Mesajı Alıyorsunuz

  Bazı katmanlar, fırça aracıyla boyamaya çalıştığınızda iki sebepten dolayı çalışmaz. Katman kilitli veya akıllı nesneye dönüştür seçeneği devrededir. Bunların her ikiside devredeyken, kaymanı boyamaya çalıştığınızda her ikise de hata verecektir.

  Katman kilitliyse yanındaki klit simgesinden anlarsınız. Klidi açmak için katmanın yanındaki klit simgesine dokunmanız yeterlidir. Artık bu katmanı boyayabilirsiniz.

  Öte taraftan, bir akıllı nesne, küçük katman resminin sağ alt tarafında akıllı nesne simgesiyle anlaşılır. Akılı nesneler doğrudan düzenlenemez ve bu nedenle fırça aracıyla boyanması imkansız olur. Ancak bu katmanın üzerinde boyama yapmak için, bu küçük kantamana sağ tıklayıp Katmanı rasgelleştir seçeneğini seçebilirsiniz.


 8. Her Şeyi Denediniz ve Halen Ne Yapacağınızı Bilmiyorsunuz

  Her şeyi denediniz, ancak fırça aracıyla bir türlü sonuç alamıyorsunuz. Bu sorunu, tüm aracı sıfırlayarak çözebilirsiniz. Sıfırlama yöntemiyle uygulamış olduğunuz yöntemleri sıfırlayıp varsayılan ayarlara geri dönecektir.

  Fırça aracını sıfırlamak için klavyeden B tuşuna tıklayıp fırça aracını etkinleştirin ve fırça simgesin in yanındaki açılır menüye tıklayın.

  Ardından, ayarlar dişli çark simgesine tıklayıp, Aracı sıfırla seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

  Bu sıfırlama yöntemiyle fırça aracını varsayılan ayarlarına geri getirecek ve oluşan sorununuzu da ortadan kaldıracaktır.

Photoshop'ta fırça aracıyla çalışırken çıkabilecek sorunlara karşı, 8 ipucunun herhangi biri sizin sorunlarınızı tek tek çözümleyecektir. Programdaki herhangi bir aracın çalışmamasının ardındaki sebebin mutlaka bir çözümü bulunur. Yeni sorunlarla karşı karşıya geldikçe, oluşan sorunları gidermek için bir strateji uygulamamız gerekir. Bu gönderi fırça aracının etrafında toplanmış olsa da, bu düzeltmeler silgi aracı, klon damga aracı veya nokta iyileştirme fırçası gibi fırçayla ilgli araçlar için de geçerlidr.