• İstenmeyen Tarayıcı Reklamları Hakkında Bilgi

  İstenmeyen Tarayıcı Reklamları, reklamlar, anketler, dönen ödül tekerlekleri veya diğer dolandırıcılık sayfalarını görüntüleyen web sayfalarıdır. Genellikle bu tür sayfalar izniniz olmadan otomatik olarak açılan reklam yazılımlarla tanıtılır.

 • Solucan "Worm" Hakkında Bilgi

  Solucanlar, e-posta yoluyla gönderiler ekler, çeşitli web siteleri ve ağ üzerinde paylaşılan dosyaları kullanarak ve kendi kendinelerine yayılabilen kötü amaçlı kod içeren programdır.

 • Spyware ( Casus Yazılımı ) Hakkında Bilgi

  Casus Yazılımı ( İngilizce Adı - Spyware ), kullanıcının web tarama etkinliğini izleyen ve daha sonra bu bilgileri kullanıcının açık izni olmadan uzak bir bilgisayara bildiren programlardır. Bu bilgi daha sonra şirket tarafından son kullanıcıya yeni hizmetler veya reklamlar sunmak için analiz edilir. Bu bilgiler ayrıca piyasa analizi ve hedefi reklam kampanyalarının oluşturulması için diğer şirketlere de satılabilir.

 • Rootkit Hakkında Bilgi

  Rootkit, Bilgisayara bulaşan, çalışan işlemler arasında kendini gizleyen, kötü niyetli kişilere, uzaktan bilgisayarınızın tam hakimiyetini sağlayan tesbit edilmesi oldukça zor Bilgisayar Progrramıdır. Virüsler gibi Sisteminizi yavaşlatmak ve yayılmak değildir, Bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmeyi hedeflemektir.

 • Scareware Hakkında Bilgi

  Rogueware olarak bilinen, malware sınıfına dahil olan zararlı bilgisayar yazılımlarına verilen isimdir.

  Scareware, bilgisayarınızdaki zararlı yazılımların temizleneceğini iddia ederek bilgisayara yükletilir, yüklemeyle birlite virüsün bir şekilde bulaştırıldığı ve bu sayede bilgisayardaki verilerin ele geçirilerek bilgisayar sahibinin ulaşmasını engelleyen bir tür kötülümcül yazılımdır.

 • Adware ( Reklam Yazılımı ) Hakkında Bilgi

  Adware ( Reklam Yazılımı ), Bilgisayar ve Cep Telefonunuzda Reklam gösterimi yapmak için yazılan programlardır. Adware Yazılımı, her zaman zararlı bir yazılım olmak zorunda değildir. Yasal bir programın içinde de gelebilir ve bu izlemi tamamen yasal olarak da yapabilirler. Bu yüzden, programları kurarken, özellikle bilmediğiniz veya ilk defa kuracağınız yazılımların kullanacı sözleşmelerini okumakta fayda vardır.

 • Potansiyel Olarak İstenmeyen Programlar ( PUP - Potentially Unwanted Programs ) Hakkında Bilgi

  Potansiyel Olarak İstenmeyen Programlar ( PUP - Potentially Unwanted Programs ), bilgisayarınıza yüklemeyi kabul ettiğiniz bir yazılımdır, ancak çoğu kullanıcılar için faydalı bir servis değildir. Bu tür programlar İnternetten , ücretsiz olarak yüklediğimiz yazılımlarla birlikte gelir.Ücretsiz programları kurarken sizden diğer yazılımlarıda ( PUP ) kurmanızı istenecektir.

 • Tarayıcı Korsanı ( Browser Hijacker ) Hakkında Bilgi

  Tarayıcı Korsanı ( Browser Hijacker ), genellikle web tarayıcı eklentisi şeklinde olup web tarayıcısının giriş sayfasını veya arama ayarlarını değiştiren kötü amaçlı bir programdır. Bu tür programlar eylemlerine, başlangıç sayfasını, varsayılan arama motorunu ve yeni sekme sayfasını değiştirerek başlarlar. Tarayıcı Korsanı, Bu değişiklikleri tamamladıktan sonra, popülerliğini artırmaya çalışan sitelere yönlendirmeye çalışırlar.

 • Tarayıcı Uzantıları ve Eklentileri Hakkında Bilgi

  Tarayıcı Uzantıları, ( İngilizce Adı add-ons ) İnternet Tarayıcı üzerinden çalışan küçük programcıklardır. Bu uzantılar sayesinde tarayıcı üzerinden müzik, dil çeviri, imla hatalarını düzeltme, oyun oynama gibi bir çok yararlı özelliklere erişme olanağı verir ve tarayıcı daha kullanışlı hale getirilebilir. Bu eklentileri neredeyse tüm tarayıcılar desteklemektedir.

 • Fidye Yazılımı ( Ransomware ) Hakkında Bilgi

  Fidye Yazılımı ( Ransomware ), bir mağdurun bilgisayarındaki verilerin genellikle şifreleme yoluyla kilitlendiği kötü amaçlı yazılım türüdür. Etkilenen verilerin şifrelerinin çözülmesi ve mağdura erişimin geri verilebilmesi için önce ödeme talep edilir. Fidye yazılım saldırıları neredeyse her zaman parayla ilişkili olup diğer saldırı türlerinden farklı olarak mağduru saldırı durumundan bilgilendirir ve saldırıdan kurtulmak için izlenmesi gereken talimatlar verilir. Genellikle ödemelerin, siber suçluların kimliğinin bilinmemesi için Bitcoin gibi kripto paralar ile yapılması talep edilir.

 • Teknik Destek Dolandırıcılığı Hakkında Bilgi

  Dolandırıcılar, doğrudan telefonunuzdan sizi arayabilir veya bir yazılım şirketinin temsilcileriymiş gibi davranabilirler. Hatta güvenilir bir şirketten meşru bir destek telefonu numarası gibi görünen bir arayan kimliği de kullanabilirler. Daha sonra sizden, onların cihazınıza uzaktan erişmelerini sağlayan uygulamaları yüklemenizi isteyebilirler. Bu deneyimli dolandırıcılar, uzaktan erişimi kullanarak normal sistem çıktısını sorun işaretleri gibi gösterebilirler.

 • Truva Atı ( Trojan Horse ) Hakkında Bilgi

  Truva Atı, Bilgisayar yazılım terimi olarak zararlı kod içeren yazılım demektir. Terim klasik Truva Atı efsanesinden türetilmiştir. Efsaneye göre Antik Yunan'da tahtadan bir at yapılıyor ve bu atın içerisinde Yunan askerleri yerleştiriliyor. Daha sonra bu zararsız ve son derece moderin görünümlü at Troy şehrine hediye ediliyor. Gece olunca atın içerisinden çıkan askerler kapıları açarak orduların kolayca içeriye girmesini sağlıyor ve Yunan askeri tarafından Troy şehri çok kısa sürede ele geçiriliyor.