Cep Telefonu Casus Yazılım Uygulamalarını Kaldırma ve Cep Telefonunuzu Koruma

Cep telefonu casus uygulamalarını ve telefonunuzu gelecekte nasıl koruyabileceğinizin bir kaç yolunu anlatacağım. Bu aslında herkesin kendi yapabileceği kadar basittir - çok teknik olmanız gerekmez. Hiç kimse kişisel ve özel bilgilerini başkalarıyla paylaşmak istemez, bu yüzden cep telefonunuzu casus uygulamalara karşı nasıl korunabileceğimizi öğrenelim.

Casus Yazılım Nedir?

İki çeşit casus yazılım mevcuttur - casus virüsler ve özel casus uygulamaları. Buradaki en önemli fark, birincisinin kişisel olmaması. İkincisi ise bilinerek ve kasten belirli cihazlara kurularak kişisel bilgilerinizin izlenmesini sağlar. Casus virüs - cihazınızı izleyen kişi sizi şahsen tanımaya bilir, fakat özel casus uygulamalarını kurup yöneten kişiyle sahsen yakından bir bağlantınız olması gerekmektedir. Örneğin bu patronunuz, eşiniz, ebeveyininiz veya bağlantınız olan başka biri olabilir.

Cep Telefonunuzda Casus Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Cep Telefonunuz veya Cihazınızdaki casus uygulamaları tespit etmeye yardımcı olabilecek birkaç ana başlığın üzerinden geçeceğiz.

 1. Pil Drenajı:

  Telefonunuzun pili normalden daha hızlı mı bitiyor? Eskiden pil tüketimi uzun gitmekteydi... Casus uygulamalar, telefonunuzun gerçekten pilini tüketir ve ciddi boşalmalara sebeb olur, ancak moderin programlar bu sorunu büyük ölçüde ele almıştır. Birisi eski bir casus uygulamayla gözetliyorsa, pil ömründe ani bir bozulma fark edebilirsiniz.

  Bunun diğer nedenleri, kendi kurduğunuz yazılım uygulamaları veya yalnızca pilinizin sene itibarıyla ömrünün bitmesinden dolayı da şarj yeteneğini kaybetmesi olabilir.

 2. Garip Arka Plan Sesleri:

  Bazı casus yazılım uygulamaları, aramalarınızı dinleyebilir ve kaydedebilir. Bunun sonucunda garip arka plan seslerini duymanıza yol açabilir. Elbette hepimiz kötü bağlantılara sahip olduk, ancak bu her zaman oluyorsa telefonunuzda casus yazılım uygulaması olabilir.

 3. Ani Kapanmalar ve Yeniden Başlatmalar:

  Bazı casus yazılım uygulamaları, telefonunuz kullanımdaymış gibi yeniden başlatılmasına veya kapanmasına sebep olabilir. Bunun tek seferlik değil de, düzenli olup olmadığına bakın. Birçok bilgisayar uygulaması gibi, telefonunuza indirdiğiniz uygulamalarda sistemi yeniden başlatılmasını gerektirecek özelliklere sahip olabilir. Fakat normal uygulamalarda genellikle böyle bir durum söz konusu değildir.

 4. Garip Mesajlar ve Bildirimler:

  Bazı casus yazılım uygulamaları telefonunuzda konfigürasyonlar oluşturmak için gerekli komutları mesajlar yoluyla verirler. Bu mesajlar genellikle garip semboller ve numaralar içerebilir. Bu da telefonunuzda casus yazılım uygulaması olabileceği anlamına gelmektedir.

 5. Daha Fazla Veri Kullanımı:

  Daha Fazla Veri Kullanımı

  Veri kullanımınız aniden yükseliyor mu? Casus programlar, telefon kullanımınızın günlüklerini sizin veri planınızı kullanarak çevrimiçi sunuculara gönderir, ancak yine de en iyi casus yazılım uygulamaları daha az veri kullanmak için güncellenmiş durumdalar.

  Artık veri aktarımı daha küçüktür ve çoğu kişi ayrıntılı veri faturalandırmasına sahip değildir - ve bu nedenle tespit edilmesi zorlaşmaktadır. Cep telefonunuzdan, örneğin videolar gibi büyük dosyalar yüklüyorlarsa - veri kullanımı yine de fark edilebilir.

Cep Telefonlarınızda Casus Uygulamaları Nasıl Kaldırılır?

 • Cep Telefonu Dosyalarını Kontrol Edin

  Biraz daha ileri seviyedeyseniz, bazen telefonlardaki gerçek dosyaların içine bakarak casus yazılım bulmak mümkündür. Bu tarz uygulamalar göze çarpmamak için dosya adlarını gizlerler ve basitçe uygulamalara bakmakla kolayca bulamayacaksınız ve tabi "Casus Yazılım" olarak da dosyalarınızın arasında yer almayacaktır, Ancak bazen Spy, Monitor veya Stealth vb. terimler içerebilirler.

  Herkes telefon sistemine girerken rahat değildir, ancak yalnızca bir onay arıyorsanız, telefona herhangi bir zarar vermezsiniz. Ancak ileri seviyede değilseniz, bu çözümü kullanmanızı önermem, çünkü yanlış dosyaları silme olasılığınız yüksektir.

 • iPhone Cep Telefonlarında Jailbreaking'i Kaldırın

  Bir iPhone cep telefonunda Jailbreaking yapmak kulanıcıların, sahibi belli olayan yazılımları ve uygulamaları kullanmaları için yapılır ve iPhone'un bütün dosya sistemine erişim sağlar. Bu sayede Apple tarafından telefona konan güvenlik sistemleri devre dışı bırakılır. Cihazınızdan Jailbreaking'i devre dışı bırakabilmek için işletim sistemini güncellemeniz gerekir. Diğer telefonlarda da olduğu gibi iPhone'nunuzun işletim sistemini güncellemeden önce önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayınız.

  İphone telefonunuzu güncelledikten sonra, Jailbreaking işlemi kaldırılmış olacaktır ve böylece casus uygulamadan da kurtulmuş olacaksınız. Bu problemi tek dokunuşla ortadan kaldırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iPhone'nunuzun "Ayarlar" uygulamasından "Yazılım Güncelleme" bölümüne tıklamanızdır. Bu işlemi yapmadan önce telefonunuzu güç kablosuna takmanız gerekmektedir, çünkü bu işlem biraz uzun sürebileceğinden dolayı telefonunuzun sarjı bitmemesi gerekmektedir.

 • Android Cihazınızda Casus Yazılımları Kaldırma

  İlk yapmanız gereken şuna karar vermek - casus uygulamayı kaldırmak mı istersiniz, yoksa sizi izleyen kişinin adını öğrenmek mi?.. Sizi izleyen kişinin ismini öğrenmek isterseniz yazılımı kaldırmamanız gerekir - casusu bulmanın tek yolu budur. Ancak yazılımı kaldırmak isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  Android Cihazınızı Ayarlar uygulaması aracılığıyla fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz .

  Bunu uyguladıktan sonra telefonunuz ilk aldığınız ayarlara ve haline geri dönecektir. Unutmayınız ki, bu çözümü uyguladıktan sonra telefonunuzdaki bütün yüklemiş olduğunuz veriler silinecektir - videolar, resimler, uygulamalar ve diğer yüklemiş olduğunuz veriler. Önemli verilerinizi bu adımdan önce korumak için yedeklemeniz gerekmektedir.

  Fabrika ayarlarına sıfırlamak sizin için zor olmayacaktır, çünkü cihazlarda geldiklerinden beri sahip oldukları özelliktir. Bu uygulama için herhangi bir uygulama indirmeniz gerekmez - yalnızca bu özelliği kullanırsınız. Fakat kişisel bilgileriniz konusunda dikkatli olmalı ve yedeklemeyi unutmamalısınız. Fotoğraflar ve videolarınız gibi verilerinizi yedeklemek için Cloud gibi depolama servislerinden yararlanabilirsiniz.

  Bütün dosyaları kopyalamamalısınız. Sadece güvendiğiniz dosyalarınızı seçmeniz gerekiyor. Dahası da klasörleri klasör şeklinde yedeklememeye özen göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde casus yazılımı veya virüsü de beraber transfer edersiniz. Size öneri olarak sunmam gerekiyorsa, dosyalarınızı otomatik olarak yedekleme yerine güvendiğiniz dosyaları kendiniz ( manuel olarak ) seçerek yedeklemenizdir.

Cep Telefonunuzu Casus Yazılımdan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Cep telefonunuzdan casus yazılımı başarıyla kaldırdıktan sonra, tekrar olmasını engellemek için korumayı düşünmelisiniz. Bazı problemlerinizden dolayı, bazı kişilerin sizin telefonunuza fiziksel olarak erişebiliyorsa, bu kişilerin casus uygulamayı bir kaç dakika içerisinde yükleyebileceğini unutmayın.

Telefonunuzun güvenliğini sağlayabileceğiniz bir kaç yolu;

 • Şifre Klitleme Özelliğini Kullanın: Tüm telefonlar şifre klitleme özelliğine sahiptir - iyi kişisel bir kod oluşturun ve kendinize saklayın, hiç kimseyle paylaşmayın.

 • Bir Şifre Uygulaması kullanın: Daha iyi güvenlik önlemi almak için, gelişmiş güvenlik uygulamalarından birini kullanın. Güvenli şifrelerinizi yönetmek ve telefonunuzu veya cihazınızı otomatik olarak kilitlemek için ücretli veya ücretsiz programlar bulacaksınız.

 • Bir Güvenlik uygulaması yükleyin: Tüm telefonlar için cep telefonunuzu korumaya yardımcı olabilecek pek çok uygulama mevcuttur. Lookout Mobile Security, Android ve iPhone için ücretsiz ve ücretli olan iyi uygulamalardır. Bazı casus yazılım uygulamalarını işaretlediği bilinmektedir.

Çoğumuz için iyi bir güvenli parola kullanmak, herhangi birinin telefonunuza girmesini ve bilginiz olmadan casus yazılım yüklemesini engellemek için fazlasıyla yeterlidir.