2021'de En Tehlikeli 10 Yeni Kötü Amaçlı Yazılım ve Güvenlik Tehdidi

Teknoloji sürekli olarak ilerledikçe, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlarda gelişiyor. Bu siber güvenlik tehditleri geliştikçe daha tehlikeli olmakta ve bu da bilgisayar kullanıcılarının verilerini korumasını zorlaştırıyor.

Bilgisayarınızı güvenlik tehditlerine karşı korumanın ilk adımı, etkili bir çözüm bulabilmeniz için olası tehditleri belirlemenizdir. Virüsleri tesbit etmek giderek zorlaşır, ancak elinizdeki doğru strateji ile tehditleri yenmek için daha iyi konumda olacaksınız.

Bu makalemde, 2021'deki en tehlikeli 10 yeni kötü amaçlı yazılım ve güvenlik tehdidini bulacaksınız.

 1. 2021'deki En Eehlikeli 10 Yeni Kötü Amaçlı Yazılım ve Güvenlik Tehditleri

  1. Clop Fidye Yazılımı

   Bu kötü amaçlı yazılım, dosyalarınızı şifleyerek çalışır ve şifrenin çözülmesi için sizden belirli bir fidye miktarı ister. En tehlikeli ve korkulan fidye yazılım türlerinden biridir ve genellikle Windows kullanıcılarını hedefler. Bu gelişmiş güvenlik tehdidi, Windows işlemlerinin çoğunu engelleyerek başlar, böylece şifrelemeyi ne zaman yaptığını algılayamazsınız. Windows Defender gibi temel güvenlik uygulamalarını devre dışı bırakır, böylece bilgisayarınızın dosyaları şifrelemeden korunma şansı olmaz.

  2. Sahte Windows Güncellemeleri

   Sahte Windows Güncellemeler, siber suçluların kullanıcıların kendilerini hacklemeleri için kullandıkları yeni bir stratejidir. Bir işletim güncellemesi yüklemenizi isteyen bir sahte e-posta gönderilip ve bunu gerçekleştirdiğiniz anda, bilgisayar korsanlarının kapısını açacaksınız. Bilgisayar korsanları, güncellemenin gerçek anlamda bir fidye yazılım programı iken, bilgisayarınızın çalışmasını hızlandırmak için ihtiyaç duyduğunuz bir şey olduğunu söyleyerek sizi cezbedecektir. Fidye yazılımı yüklendiğinde dosyalarınızı şeifreler ve bilgisayar korsanlarına belirli bir miktar ödemenizi talep eder, aksi takdirde verilerinizi kötü amaçlı eylemler için kullanmakla tehdit ederler. En kötü yanı, bu programın bir çok kötü amaçlı yazılımdan korunma yazılımı tarafından kolayca algılanamamasıdır.

  3. Zeus Gameover

   Bu virüs, yaygın "Zeus" kötü amaçlı ve virüs ailesinin bir üyesidir. Esas olarak finansmanı hedefler ve banka hesap bilgilerinize kolayca erişebilir ve mevcut tüm fonlardan kurtulabilir. Kötü amaçlı yazılımının, en kötü tarafı, çoğu virüsün aksine merkezi bir komut ve kontrol sunucusu içermesidir. Bu, yetkililerin onu hedeflemesini ve bulmasını biraz zorlaştırıyor. Kötü amaçlı yazılım, en sağlam merkezi sunucuları bile atlayabilir ve sisteme girmek için bağımsız sunucularını entegre eder. Bu çalınan fonların izini süremeyeceğiniz anlamına gelir.

  4. Haberler İçerikli Kötü Amaçlı Yazılım Saldırıları

   Siber suçlular, kötü amaçlı yazılımlarla kişileri hedeflerine alırken yaygın haberleri ve küresel olayları kullanır. Örneğin, kötü amaçlı yazılımlarla kişileri hedeflerine alabilmek için devam eden Coronavirus krizi ile ilgili çoğu kişinin meşru sayabileceği güncellemeleri, bilgisayar korsanları e-posta yoluyla göndermek süretiyle salgından yararlanırlar. Kişilerin konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıyı tıkladıklarında bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza erişmesi için bir yol olacaktır. Bağlantılar, bilgisayarınızdaki dosyaları kopyalamak ve bilgi çalmak için tasarlanmış bir virüs içermektedir.

  5. Sosyal Mühendislik

   İnsanlar, muhtemelen güvenlik protokölü içerisinde en yazıf halkadır. Bu nedenle, siber suçlular kişilere erişebilmek için, artık insan pisikolojisi üzerine oyunlar kurarar dolandırmaya yöneliyor. Örneğin, bilgisayar korsanı, belirli bir birey gibi davranarak hedeflenen bir şirketle iletişim kurabilir. Siber suçlular, hedeflerini yasal olduklarına inandırmak için çoğunlukla finansal bilgileri kullanır. Daha sonra, hesaplarına erişebilmek ve verilerine ulaşabilmek için kullanacakları hesaplar hakkında hassas bilgiler vermeleri için kandıracaktır. Bu bir virüs olmasa bile yine de insanların ve şirketlerin endişenlenmesi gereken bir güvenlik tehdididir.

  6. Yapay Zeka ( Al ) Saldırıları

   Bilgisayar korsanları, herhangi bir sisteme girmelerine yardımcı olacak bağlantılar oluşturmak için Yapa Zeka teknolojisinden yararlanırlar. Bu, bir çok siber güvenlik şirketinin bilgisayar korsanlarıyla savaşmak için kullantığı teknolojidir. Ne yazık ki, siber suçlular onların önüne geçiyor ve herhangi bir engeli atlamak için aynı numarayı kullanıyor. Bununla, hareketlerini genişletebilirler ve bir suç işlemek için çok fazla zaman ve kaynak harcamak zorunda kalmazlar. 2021 yılında ve gelecek yıllarda da, insanlar gelişmiş ve yıkıcı yapay zeka tabanlı bir virüsle uğraşmaya hazır olmalıdırlar.

  7. Cryptojacking

   Bu virüs, bilgisayar korsanlarının kripto para madenciliğine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bitcoin'ler her geçen gün artan değeriyle sürekli popülerlik kazanıyor. Siber suçlular, bilgisayarlara ve telefonlara Cryptojacking kötü amaçlı yazılımlarını yükleyerek dijital para birimlerini zahmetsizce çıkarmak için bundan yararlanıyor.

  8. Fleeceware

   Bu uygulama önemli bir siber güvenlik tehdidi olarak görünmese de, endişelenmeniz gereken bir uygulamadır. 600 milyondan fazla cep telefonu kulanıcısı, potansiyel zararını farketmeden bu kötü amaçlı yazılımı zaten indirdi. Zamanla virüs, uygulamayı kaldırdıktan sonra bile kullanıcılardan büyük miktarda para talep eder.

  9. RaaS

   Hizmet olarak Fidye yazılımı olarak da adlandırılan RaaS, yılın en yaygın ve popüler güvenlik tehditlerindendir. Daha çok insanların, kendi adlarına siber suçları işlemeleri için uzman bilgisayar korsanlarına para ödediği bir topluluk gibidir. Daha ciddi koruma gerektiren topluluğunun büyümesi endişe verici bir hale alıyor.

  10. IoT Cihaz Saldırıları

   Bu hack hilesi, bu yıl popüler olmaya devam ediyor, çünkü bir çok kişi nasıl çalıştığını anlamıyor. Bilgisayar korsanları, akıllı cihazları, kapı zilleri ve bunun gibi olabilecek IoT cihazlarını hedef alıyor. Bu tür cihazların çoğu, Siber suçluların hesaplarınıza erişmek için kullanabilecekleri verilere erişimi manipüle etmeyi kolaylaştıran ekstra güvenlik önlemleri içermez.

 2. Kendinizi kötü amaçlı yazılımlardan ve siber tehditlerden koruma

  Paranızı ve kişisel bilgilerinizi kötü niyetli karakterlerden korumak için ne gerekiyorsa yapmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu şunlardır;

  • Kütü amaçlı yazılılımları ve neler yaptıkları hakkında bilgi edinin.

  • Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için, güvenilir kötü amaçlı yazılım koruması edinin.

  • Bilgisayar korsanlarına çok kolay erişim sağlayabileceği için gereksiz dosyaları bilgisayarınızdan silin.

Bu kötü amaçlı yazılım rehberiyle, gelişmiş siber güvenlik tehditlerinden korunmak için, kesinlikle daha iyi bir konumda olacaksınız.