“SSD” Sabit Disklerin Bozulmasını Gösteren İşaretler

Tüm verilerdeki donanımsal bileşenler, Laptop ya da Masaüstü Bilgisayar olsun “HDD” Sabit Diskler yerine “SSD” Sabit Diskler önerimizdir ki hızlı ve güç tüketimleri daha az olduğu için!..

Ancak, “SSD” Sabit Diskler kusursuz değiller. Bu disklerin ömürleri 5-7 sene gösterilse de daha erken bozulma ihtimalleri var elbet.

Tabi ki “SSD” Sabit disklerin ömürleri azalırken hangi işaretlere dikkat edilmesi gerekir. Bunun bilinmesinde fayda var.

“SSD” SABİT DİSKLERİN BOZULMA SEBEPLERİ:

Mekanik bileşenleri olmayan “SSD” Sabit disklerin, geleneksel “HDD” Sabit Disk sorunları olmasa da başka sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

SSD” Sabit Diskler Güç kaynaklarından, özellikle elektrik dalgalanması ve elektrik kesintilerinden bozulabiliyorlar, hatta verilerinize bile zarar verebiliyor. Bir başka sorun ise tüm flash Belleklerde olduğu gibi “SSD” Sabit Disklerde de Okuma / Yazma döngüleri kısıtlı olması. “SSD” Sabit Disklerde bu sorun birkaç sene sorun çıkarmaması gerektiği için endişeye gerek yok tabi, hatta “SSD” Sabit Disklerde Okuma / Yazma sorunları daha az rastlandığı söylenmektedir.

“SSD” SABİT DİSK SÜRCÜLERİN BOZULMASINI GÖSTEREN İŞARETLER:

Hatırlarsanız, Mekanik HDDSabit Diskler bizlere garip seslerle bozulmak üzere olduklarını bildiriyorlardı, “SSD” Sabit Disklerde ise her hangi bir ses belirtisi olmaz. Ancak “SSD” Sabit Disklerin bozulmak üzere olduklarını anlamanın yolu, onları izleyen yazılımlarla anlaşılabiliyor. En iyi Sabit Disk ve “SSD” İzleme araçlarından biri olan Crystal Disk Info’yu indirip yükleyebilirsiniz.

 1. Bozuk Sektörler:

  Dosyaları kaydederken oluşan hata mesajları, aktif uygulamaların kilitlenmesi, dosyaları taşırken çıkan hatalar, özellikle büyük dosyalara erişirken oluşan sorunlar, bunlar Sektörlerin bozulma sebepleri olabiliyor.

 2. Dosya Sisteminin Tamire İhtiyaç Duyması:

  Bazen bilgisayarınızı düzgün kapatmadığınız için ekrana gelen disk kontrolü mesajı. Bu mesaj “SSD” Sabit Diskinizin bozuk sektör habercisi olabilir.

 3. Açılışta Kilitlenmeler:

  Bilgisayarınız açılırken kilitleniyorsa, hatta birkaç kez resete tıkladıktan sonra açılıyorsa sorun “SSDSabit Diskte olabilir.

 4. Salt-Okunur “SSD”:

  Nadir rastlanan bir durum olsa da, bazı kullanıcılar disklerinin salt-okunur moda geçtiğini ve tüm yazma işlemlerinin reddedildiğini gözlemlediler. Bu durumda önemli olan verilerinizi yedekleyiniz ve onu güvenli bir biçimde temizleyin.