No Signal Hatası

Bilgisayar açılıyor ama monitörde No Signal yazıyor. Bilgisayar açıldığında fanın sesi duyuluyor ve üzerindeki ışıklar yanıyor.

"No Signal" Hatasının Sebebleri:

 1. Bilgisayar Kasası kapalı, Monitör açıksa No Signal hatası meydana gelir.

  Bilgisayarınızı Power Düğmesinden açmanız yeterli olacaktır.

 2. Bilgisayar Kasası bir sebepten dolayı açılmıyor, enerji gelmiyorsa ve monitör açıksa No Signal hatası meydana gelir.

  Bilgisayar Kasasına Güç geliyormu? Power Suply Fanı çalışıyor mu? Kasaya güç gelip gelmediğini kontrol ediniz. Kasaya güç geliyor ve Power Suply fanı çalışıyorsa sorun Güç Kaynağından değil. Bilgisayarın Ana bileşeni olan Anakartta da sorun olabilir. Anakartın üzerine takılı olan power ve restad gibi ön panel bağlalantı kabloları yerine takılmamış olabilir veya Anakart bozulmuşta olabilir.

  Resim 1 - Anakart Üzerine Ön Panel Bağlantısının Bağlantı Şeması

 3. Bilgisayar Kasasıyla Monitör arasındaki Bağlantı Kablosu sağlam oturmuş mu veya yerinden çıkmış mı? Kabloları kontrol ediniz. Bu sebebten dolayı No Signal hatası meydana gelir.

  Kasayla Monitör arasındaki kabloyu kontrol edip yerine tam oturmadıysa kabloyu çıkarıp yerine iyice yerleştiriniz.

  Resim 2 - Anakart Üzeri Arka Panel Bağlantı Portları

  Resim 3 - Ekran Kartı Portları - (Soldaki Resim) ve Anakart Onboard Ekran Kartı Portları ( Mavi İşaretli Olanlar - Sağdaki Resim )

 4. Bilgisayar Kasasıyla Monitör arasındaki Kablodaki Pinlerin iğneleri ezilmiş veya kopmuşsa No Signal hatası meydana gelir.

  Kasayla Monitör arasındaki bağlantı kablosundaki pinlerin iynelerini kontrol edip, ezikse düzeltiniz ama kopmuşsa yeni bir bağlantı kablosu alınız.

 5. Ekran Kartı arızası olduysa No Signal hatası meydana gelir.

  Ekran Kartınız arızalandıysa yeni bir tane almanız gerekir.

 6. Ekran Kartı Devredışı kaldıysa No Signal hatası meydana gelir.

  Ayrıca Bilgisayarınız onboard yani tümleşik ekran kartına ve ayrıca ilave bir ekran kartına sabipse ve siz aktiv olmayan ekran kartının çıkışına monitörü bağladıysanız No Signal hatasını alırsınız. Aktiv olan ekran kartınızı ( Onboard ) Bilgisayarın açılış ekranında Bios ayarlarından ayarlayabilirsiniz. Bu adım bilgisayar modelleri arasında farklılık gösterebilir.

Not:

No Signal hatası Temel olarak sinyal gitmeyen Monitör hatası olup Ekran Kartı ve Kablo ikilisine odaklanmanız gerekiyor.

Sonuç olarak bu hata Donanım kaynaklı olmaktadır. Sorun Kasayla Monitör arasındaki Kablo, Ekran Kartı veya Kasanın kendisinden kaynaklanmaktadır.