Windows 10 Mavi Ekran Hatalarını Giderme

İşlemcileri Tanıyalım

İşlemci, diğer adı Merkezi İşlem Birimi - MİB ( İngilizce adı Central Process Unit - CPU ), bir Bilgisayarın en önemli donanımlarından biridir. Bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümüdür. İşlemciler ana depolama griş/çıkış işlemleriyle birlikte bilgisayarların en gerekli donanımları arasında yer alır.

Bilgisayarlar üzerinde en az sorunu olan donanımdır İşlemciler. İşlemcinin, Anakartla uyumluluğu ta baştan belirlenirse, gelen problemler ve sorunlar çok az görülür. Anakartla, İşlemcinin uyumluluğunu anlamanın en iyi yolu Anakartın web sitesine gidip işlemci destek listesini takip etmektir. Bu listede bulunan İşlemciler, Anakartla %100 uyumludur. İşlemci değişeceği zaman, Anakart İşlemci destek listesinin önemi büyüktür. Bazı Anakartlar, bazı işlemcileri BIOS güncellemesi ile destekler BIOS güncellemesi uyumlu bir İşlemciyle yapılır ve sonrasında yeni İşlemci monte edilir. İşlemciler yarı iletken bileşenler oldukları için en büyük düşmanları yüksek ısıdır. İyi soğutulmayan İşlemciler sistemde kararsızlığa ve yavaşlığa sebep olur. Bunun için soğutucu fan seçimi çok önemlidir. Ayrıca işlemciler çok ısınıdılarında bilgisayarın kapanmasına sebep olur.

İşlemcilerin Sorunlarına ve Çözüm Yollarına Bir Göz Atalım

Bilgisayarınızın, İşlemcisinin bozuk olduğundan eminseniz size birkaç yöntem ve soruna değineceğim ve çözüm yollarını belirteceğim...

  1. Bilgisayarınız açılmıyor ve uzun uzun bip sesi mi geliyor?

    Büyük İhtimalle İşlemciniz bozulmuştur. Uzun uzun bip sesinin başka anlamları da var ancak ilk bakılması gereken donanım İşlemcidir. Aynı Soket özeliğine sahip bir İşlemciyi takıp, işlemcinin bozuk olduğu kanınıta vardıysanız, malesef yeni İşlemci alma zamanı gelmiş demektir.

  2. Bilgisayarınız Aniden Donuyorsa?
    Bilgisayarınız Aniden Kapanıyorsa?
    Mavi Ekran (0x000007F) Hatası alıyorsanız?

İşlemci fanı

Resim 1 - İşlemci Fanı

İşlemcinizin ısınmasından dolayı bilgisayarınız kendini kapadıyordur. İşlemcinin Fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Arızası varsa değiştiriniz.

İşlemci Fanı aşırı tozlandıysa, fanı bir fırça yardımıyla güzelce temizleyin. İşlemci Fanıyla, İşlemcinin arasındaki Termal Macunu yenileyin.

İşlemci fan temizliği

Resim 2 - İşlemci Fan Temizliği

Bilgisayar Çalışıyor, fakat ekrana görüntü gelmiyorsa ( Ekrana görüntü gelmeme sorunu Ekran Kartında veya Kablolarda değilse ) İşlemcinizi çıkarıp temizlediyseniz ve tekrar yerine takıp bilgisayarınızı çalıştırdığınızda, Bilgisayar çalışıyorsa ve Ekrana görüntü gelmiyorsa işlemci fanının pinleri yumulmuş olabilir. Bu pinleri kontol edip yumulmuş olanları dikkatlide düzeltikten yerine takınız. Bu pinlerden herhangi biri kırılsa bile görüntü gelmeyecektir.