Windows 10 Mavi Ekran Hatalarını Giderme

Bu makalemde, hoparlörümüzden hiç ses gelmiyorsa ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi bulacaksınız. Aşağıdaki adımları sorun giderme sürecinde takip ederek sorununuzu çözebilirsiniz...

 • Ses Sorunları

  Ses Düzeyiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, aşağıdaki adımlar sorunlarınızı çözmenizde yardımcı olacaktır;

  • Masaüstü Bülgisayarınıza Bağlı Hoparlörünüzün Ses ( volume ) Düğmesi Kapalı

   Bu adım önemsiz görünebilir, ancak temel bilgilerle problemi çözmek bazen işe yarayabilir. Höparlördeki ses düğmesinin, ses verecek kadar açık olduğundan emin olun. Kapalıysa ses düğmesini soldan sağa doğru saat yönünde çevirerek ses verecek kadar açın.

   Hoparlör Ses Düğmesi kapallıysa aç

  • Dizüstü Bilgisayarınızın Hoparlör Sesi ( volume ) Kapalı

   Harici hoparlörün olmadığı bir Dizüstü Bilgisayar kullanıyorsanız, klavyedeki kontolleri kullanarak sesin açık olduğundan emin olun. Resimde görüldüğü gibi ses kontrol düğmelerini kullanarak veya aynı anda bu tuşları etkinleştirmek için ikincil bir işlev olan labtop FN tuşu Fn tuşuna basılı tutun.


  • Yazılım Ses Seviyesinin Açık Olduğundan Emin Olun

   Harici hoparlörlü bir bilgisayarın sesinin, öncellikle yazılımsal olarak kontrol edilmesidir. Örneğin, yazılım ayarlarından ses kısılmış veya kapatılmış olabilir. Bu nedenle yazılımsal ses ayarlarının düzgün şekilde açıldığından emin olun.

   Birçok medya yazılımlarının ve oyunun ses çıkışını kontrol etme ayarları vardır ve bu ayarlar Windows'taki ses ayarlarını geçersiz kılabilir. Yazılım menü çubuğunda veya durum çubuğunda bir hoparlör simgesi veya ses ayarları arayın ve sesin kısılmış olup olmadığını kontrol edin. Sessiz veya düşük ses, genellkle müzik yazılımları ( Windows Media Player, Winamp vb. müzik yazılımları ) ve video oynatma ( CyberLink PowerDVD, VLC Media Player vb. Video Oynatma Yazılımları ) yazılımlarının yanı sıra Youtube gibi çevrimiçi video sitelerinde varsayılan ses ayarıdır. Sesi açmak veya ses seviyesini artırmak problemi çözmede yardımcı olacaktır.

   Yazılımsal Olarak ses sorunu

  • Ses Kapalı

   Diğer yaygın olan bir hata ise ses seviyesinin yanlışlıkla sesiz modunda olması... windows'ta görev çubuğunun sağ köşesinde bulunan ve hoparlörü andıran bir simge göreceksiniz, o işaret yanlışlıkla sessiz moda konmuştur. Hoparlörü andıran windows ( Yandaki resimler Windows 10 görev çubuğu ses seviyesi görünümleri ) görev çubuğnun sağ alt köşesindeki ses simgesini, kırmızı ok yönünde çektiğinizde ses açılacaktır.

   ses kapalı ses açık
 • Hoparlörünüz Düzgün Bağlanmamış

  Yanlış bağlanmış hoparlör bazı ses sorunlarına neden olabilir. Hoparlörlerinizin doğru şekilde bağlı olduğunu doğrulamak için aşağıdaki adımları izleyin;

  • Dizüstü Bilgisayarlarda

   Bir Dizüstü Bilgisayarda sorun çözüyorsanız, dizüstü bilgisayarda hoparlör bağlantılarını doğrulayamayacağınız için bu adımı atlayın.


  • Masaüstü Bilgisayarlarda Harici Hoparlörler

   Bilgisayarlarda bağlı ses aygıtlarının farklı kabloları vardır ve bu nedenle farklı bağlantı noktaları kullanılır. Öncelikle, hoparlör kablosunun bilgisayarın arkasındaki ses kartına bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Resimde görüldüğü gibi birden fazla jaka sahiptir. Hoparlörler, genellikle bir ok işaretiyle ses dalgaları simgesiyle gösterilen hat çıkış konektörüne takılmalıdır. Jak genellikle yeşil renktedir. Hoparlörünüz USB üzerinden bağlanıyorsa, bunları herhangi USB bağlantı noktasına takın.

    İpucu

   Hoparlörler geçmişte çalışmış olabilir, ancak kabloların gevşemiş veya yerinden çıkması alışılmadık durum olmadığı için bağlantıları kontrol ediniz.

   Güç kablosunun sağ hoparlörün arkasına veya bazı durumlarda subwoofer'a bağlı olduğundan emin olun. Çoğu hoparlörün açık veya kapalı olduğunu gösteren küçük bir led ışığı vardır. Hoparlörü açtıktan sonra ( genellikle bir düğme kullanarak veya ses düğmesini soldan sağa çevirip hareket ettirerek ), bir ışık olup olmadığına bakın. Hiç bir led görünmüyorsa veya hoparlör hala güç almıyorsa ve güç bağlantılarını kontrol ettiyseniz, güç kaynağınız aralı olabilir.

   ses kartın arka kısmı
 • Windows'ta Varsayılan Oynatma Cihazı

  Bilgisayarınızda Windows işletim sistemi varsa, doğru oynatma cihazınızın ses çıkışı için varsayılan cihaz olarak ayarlandığından emin olun. Yanlış çalma cihazı varsayılan cihaz olarak ayarlanmışsa, beklenen cihazdan ( yani hoparlörlerden veya kulaklıklardan ) ses gelmez. Varsayılan ses cihazını ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın;

  • 1- Denetim Masası iconu Denetim Masasını açın.

  • 2- "Denetim Masası" penceresinden Donanım ve Ses tıklayın.

  • 3- "Donanım ve Ses" penceresinden Ses sekmesi altındaki Ses aygıtlarını yönet tıklayın.

  • 4- "Ses" iletişim penceresinde Kayıttan Yürüt'me sekmesinde bilgisayarınıza bağlı hoparlör için girişi bulun.

  • 5- Hoparlör girişine sağ tıklayıp ve Varsayılan aygıt olarak ayarla'yı seçin.

  • 6- Son olarak ise ses iletişim penceresi altında Tamam düğmesine tıklayın.

 • Bozuk Windows Sistem Dosyaları

  Windows sistem dosyalarının çeşitli nedenlerden dolayı bozulması mümkündür. Sistem dosyaları bozulursa, bilgisayarın her türlü ses üretimi durur.

  Bilgisayarınız yakın zamana kadar ses üretiyor olabilir, ancak şimdi ses üretimi durmuş olabilir. Windows'u sesin çalıştığı önceki bir noktaya geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Windows'ta bozuk sistem dosyaları ses sorununa neden oluyorsa, Windows'un sesin çalıştığı bir noktaya geri yüklenmesi sorunu çözmelidir.

  Öncellikle Windows sürümünüze tıklayarak başlayabilirsiniz;

 • Tümleşik veya Yerleşik Ses Devre Dışı

  Bilgisayarınızda tümleşik veya yerleşik ses varsa, BIOS'ta devre dışı bırakılmış olabilir. BIOS'a erişin ve tümleşik ses girişini bulun. Tümleşik Çevre Birimleri veya Yerleşik Aygılara benzer bir adla adlandırılan bir menüde bulunabilir veya Gelişmiş menüsü altında olabilir.

  Entegre ses girişini bulduktan sonra, Etkin veya Devre Dışı olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Devre Dışı olarak ayarlanmışsa, ayarı Etkin olarak değiştirin. Bilgisayarı yeniden başlatın ve sesi test edin.

  BIOS'ta devre dışı olan tümleşik veya yerleşik ses etkinleştirme
 • Ses Katınızda Sorun Olabilir

  Sorun yazılımla ilgili değilse, muhtemelen bir donanım sorunudur. Bir bilgisayardaki diğer herhangi donanım bileşeni gibi, ses üreten cihaz da arızalanabiir. Bilgisayara başka bir çift Hoparlör veya kulaklık bağlayarak bilgisayarın ses kartının düzgün çalıştığından emin olun.

  Uyarı:

  Sesi bir oyun veya program aracılığıyla test etmeyin. Bunun yerine CD / DVD'le ses dosyasının çalışıp çalışmadığına bakın. Bir programın veya oyunun ses kartıyla ilgili olmayan sorunları olabilir.

  Başka bir çift hoparlör veya kulaklıkla çalışmıyorsa, ses kartınızda büyük olasılıkla sorun vardır.

 • Hoparlör Bozuk

  Son olarak, yukardaki önerilerin hiçbiri sorunu çözmediyse ve bir çift hoparlör ve kulaklık bağlamak sorunu çözmediyse hoparlörler bozuktur. Hala garanti kapsamındaysa, yeni bir değişim için, hoparlör veya bilgisayar üreticisine başvurmanızı öneririz. Aksi takdirde, yeni bir hoparlör satın alabilir ve bağlantılarını bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.