Ekran Kartı Nedir & Ekran Kartı Hataları ve Çözüm Yollar

Ekran Kartları, Bilgisayarların en önemli Bileşenlerinden biridir. Bilgisayarda görüntünün monitöre yansıtmasını, yani görüntü vermesini sağlamaktadır.

Ben sizlere Ekran Kartlarının Arızalanma sebeplerini sunarken çözüm yollarını sıralacağım. Öncellikle Ekran Kartı hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşmak isterim.

Ekran Kartını Tanıyalım

Ekran Kartı, Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan bileşenidir. Ekran kartları, Harici / Paylaşımsız ISA, VLB, PCI, AGP ve PCI-Express veriyollarını kullanan Bilgisayar Ekran Kartları olarak veya Anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik bulunan Dahili / Paylaşımlı Ekran Kartlarıdır. Dahili / Paylaşımlı Ekran kartının ingilizce olarak karşınıza çıkarsa, Onboard Ekran Kartı aynı anlama gelmektedir.

Harici Ekran Kartı

Resim 1 - Harici / Paylaşımsız Ekran Kartı

Dahili Ekran Kartı

Resim 2 - Dahili / Paylaşımlı ( Onboard ) Ekran Kartı

Günümüzde Ekran Kartı için Gpu üreten iki büyük firma vardır. Nvidia ve AMD aralarındaki rekabetten dolayı her geçen gün Gpu mimarilerini güçlendirmeye ve kapasitelerini artırmaktadırlar.

Ekran Kartının Bileşenleri

 1. Görüntü İşlemcisi ( GPU Graphics Processing Unit )

 2. Görüntü Belleği ( Video-RAM )

 3. RAMDAC ( Random Access Memory Digital/Analog Converter )

Donanım Arabirimleri

 1. IBM uyumlu

  • ISA

  • VeESA Local Bus

  • PCI

  • PCI-Express

 2. Diğer bilgisayar platformları

  • nuBus Apple Macintosh

  • Zorro-Bus Amiga

Harici Ekran Kartları için Kullanılan Bağantı Türleri

 • VGA-Out

 • DVI-Out

 • HDMI-Out

 • Mini HDMI-Out

 • Dısplay Port

 • TV-Out

 • Component-Out

 • TV-In

 • S-Video

Ekran Kartlarının Sorunları ve Çözüm Yolları

Ekran Kartları Doğrudan Bilgisayarları etkileyen bileşenlerdir. Ekran Kartlarında bir sorun olması durumuna ekrana görüntü gelmeyebilir, bilgisayar yavaş çalışabilir, yeniden başlayabilir yada hiç çalışmayabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler:

Öncellikle Ekran Kartıyla Monitör arasındaki bağlantı kablolarını kontrol etmeniz gerekir.

Elektrik bağlantısını kesip, Kasayı açtıktan sonra Ekran kartı Harici / Paylaşımsız Ekran Kartı ise Slota tam olarak oturmuş mu, kontrol etmek gerekir.

Sorun Devam Ediyorsa Aşağıdaki sorunlarada bakmanız gerekmektedir.

 1. Ekran Kartının Sürücüsünün Güncellenmemiş Olması veya Hatalı Yüklenmiş Olması

  Böyle bir durumda Ekran Kartınızın Sürücülerini Güncellenmemşse Güncellemek veya hatalı yüklenmişse, yüklü olan Sürücüyü kaldırıp tekrar kurmaktır. Bunu yapmak için Ekran Kartınızın Markasına göre web sitesine gidip modeline göre Ekran Kartınızın Sürücüsünü ( Driver ) indirmeniz.

  AMD Ekran Kartı kullananlar http://support.amd.com/en-us/download Web sitesinden Güllemelerini İndirebilirler. NVIDIA Ekran Kartı kullananlarsa https://www.nvidia.com.tr/drivers Web sitesinden Güncellemelerini İndirebilirler.

 2. Ekran Kartın Normalden Fazla Isınması

  Bilgisayarınız aşırı ısınmasından dolayı Ekran Kartınız ve Sürücüler ( Driver ) buna bağlı olarak hasar görmüş ve Ekran Kartınızın çalışmamasına neden olabilir. Bunun çözümü için, Bilgisayarınıza Soğutma sistemleri uygulayabilirsiniz. Bunun yanında Ekran Kartınızın sıcaklığını ölçen ve herhangi bir durumda size sinyal veren bir program kulanabilirsiniz. Bunun İçin aşağıdaki programı bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.

 3. DirectX Sürücüleri Bozuk veya Güncellenmiş Değil

  DirectX Sürücülerinin Bozuk veya Güncellenmemiş olması Ekran Kartının çalışmamasına veya devamlı hatalar almanıza sebep olmaktadır. Ayrıca oyunları Bilgisayarınızda çalıştırmak için DirectX sürücülerini yüklemeniz gerekir. Bu hatanın çözümü için Microsoft'un Web sitesinden son güncellemeyi indirmeniz gerekir. https://support.microsoft.com/tr-tr/help/179113/how-to-install-the-latest-version-of-directx Web sitesinden DirectX Sürücüleri indirebilirsiniz.

 4. İşletim Sisteminde Service Pack Yüklü Değil

  Windows Update'i kullanarak İşletim Sistemi'nizi sürekli Güncelleştirin. Bunun için yapmanız gereken şey Başlat simgesine ardından Arama simgesine tıklayıp ardından Update yazarak Update'e tıklayıp sol menüden "ayarları değiştir"'e tıkladıktan sonra güncelleştirme ayarlarını yapın. İşletim Sisteminizi sürekli güncellenecek şekilde ayarlayın.

 5. Bilgisayarınızda Overclock Yapılmış Olabilir

  Overclock yapmak, Bilgisayarınızdaki Sürücüleri, Ekran Kartı ve buna benzer donanımların yüksek hızda çalışmasını sağlayan bir olaydır. Bilgisayarınızda böyle bir olay yaptıysanız mutlaka eski ayarlarına geri getirin ve donanımlarınızı varsayılan hızda çalışmasını sağlayın. Çünkü Overclock yapılan Bilgisayarlarda Ekran Kartı sorunuyla karşılaşılabilir.

 6. Bilgisayarınız Yeterli Güçte Çalışmayabilir

  Bilgisayarda bulunan Güç Ünitesi, Ekran Kartına yeterli gücü üretmiyorsa Ekran Kartı hatası oluşacaktır. Bu sorun genelde yeni Ekran Kartlarında oluşmaktadır. Yeni Teknoloji Ekran Kartlarında güç tüketimi yüksek olmaktadır. Böyle bir durumda PSU yani güç basleme ünitesi almanız gerekir.

 7. Kayıt Defterinde Bozulmalar Meydana Gelmişse

  Tüm hepsini denediniz ve bir türlü çözüme ulaşamadıysanız Kayıt Defterine bakmanız gerekmektedir. Kayıt Defterinde bozulmalar Ekran Kartında bozulmalara sebebiyet vermektedir. Bu durumda yapılması gereken çözüm yolları, Bilgisayarınızda Yüklü olan Windows'unuzu Onarmak veya Bilgisayarınıza Tekrar Windows'u yüklemek olacaktır.