Bilgisayarınızda Yazıcı Sorunlarını Giderme

Yazıcımızda bir top kağıdın olup yada olmaması gerçeğiyle oluşan sorunları birçoğumuz yaşamışızdır!.. Bilgisayarınızda yazıcıyla ilgili bazı sorunlar oluyorsa, bu sorunları çözümlemek için bir takım ipuçları vardır.

Açıkcası, ilk adımlar yazıcınızın sorunını düzeltmede sizlere yardımcı olacaktır. Yazıcınızın kablolarını kontrol etmede fayda var. Yazıcınız kablosuz özelliği varsa, Wi-fi ağına bağlı olduğundan emin olun. Bunlar basit görünebilir, ancak bazı karmaşık sorunlardan basit görünen sorunları unutabiliriz.

 • Kağıt Kontrolü Yapın

  İlk önce, yazıcınızın düzgün çalıştığından emin olun. Yazıcınızın kağıt ışığı varsa size yanıp sönen ışık düzeneğiyle bildirecektir.

  • Kağıt tepsisini kontol edin - boş olabilir.

  • Kağıt sıkışması olabilir - kontol edin

  • Kağıt boyut ayarı tepsiye yerleştirilmiş kağıtla eşleşmiyor olabilir - Kontol edin, eşleşmiyorsa boyutunu ayarlayın.

 • Mürekkep veya Toner Kontrolü Yapın

  mürekkep veya toner bitimini gösteren yanıp sönen ışık ekran görüntüsü

  Mürekkep püskürtmeli yazıcınızla yazdırabilmek için yeterli mürekkep yada Lazer Yazıcınızla yazdırabilmek için tonere ihtiyacınız olacaktır. Yalnızca siyah beyaz yazdırıyor olsanız bile, bazı mürekkep püskürtmeli yazıcılar renkli mürekkeplerini dolduruluncaya kadar yazdırmayı reddebilirler.

  Birçok yazıcılarda mürekkep veya toner bitimini gösteren, Yanıp Sönen Işık düzeneği vardır.

  • Kartuş kapağının açık olup olmadığını kontrol edin - açıksa kapatın.

  • Kartuş yerine takılı değilse - yerine takın. Yerine tam oturmadıysa - yerine oturtun. Korucu bant hala kartuşların üzerindeyse - sökün.

  • Kartuş arızalı veya mürekkebi azsa - kartuşu değiştirin.

  Yazıcınızın mürekkep düzeylerini, Windows'ta kontol edebilirsiniz. Windows'ta mürekkep düzeylerini kontol etmek için;

  1. Denetim Masası'nı açın.

  2. Açılan Denetim Masası penceresinden Aygıtlar ve Yazıcılar görüntüle sekmesine tıklayın.

  3. Yazıcınızın üzerine sağ tıklayıp, yazıcınızı varsayılan olarak seçebilir, yazdırma tercihlernizi ayarlayabilir ve yazıcı özelliklerine tıklayıp ayarlamalar yapabilir veya Özelikler tıklayıp, Bu işlemle mürekkep veya toner düzeylerini ayaryabilirsiniz.

   mürekkep düzeylerini windows'ta kontrol etmenisi sağlayan ekran görüntüsü
 • Yazdırma Kuyruğu İletişim Penceresi Kontrolü Yapın

  Yazdırma ile ilgili sorunlar Windows ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir. Hiçbir şeyin yanlış gitmediğinden emin olmak için Windows'ta yazdırma kuyruğu iletişim penceresini açın. Bu işlemi yapmak için;

  Denetim Masasına çift çıklayın ve kendi varsayılan yazıcınızın üzerine çift tıklayın yada sağ tıklayıp Yazdırılan öğeyi göster seçeneğini seçerek açın. Hattayla Yazdırılamayan eski bir belge görürseniz, belgeye sağ tıklayın ve kaldırın. Bu yazıcı işi durdurduysa buradan devam ettirebilirsiniz.

  Ayrıca burada Yazıcı menusünü tıklamanız ve Yazıcıyı çevrimdışı kullan'ın etkin olmadığını doğrulamanız gerekir. Bu seçenek işaretlenirse, devre dışı bırakmak için onay işaretini kaldırın.

  Yazdırma kuyruğu iletişim penceresi kontrolü
 • Yazıcı Sürücülerinizi Kontrol Edin ( Yükleyin, Güncelleyin yada Yeniden Yükleyin )

  Yazıcınız düzgün çalışmıyorsa, sürücülerini yüklemeniz, güncellemeniz yada yeniden yüklemeniz gerekebilir. Yazıcılar ideal olarak "sadece çalışır" ve sürücülerini windows tarafınan otomatik olarak yüklenmiş olmalıdır ve ancak bu her zaman işe yaramaz. Bunu Yapmak için yazıcınızın üreticisinin web sitesini ziyaret edin, sürücü paketlerini indirin ve sürücü yükleyicisini çalıştırın. Yazıcı sürücülerini yükleyip yazıcınızı algılamanıza yardımcı olur. Burada sizin yazıcınız için uygun olan "yazıcı sürücüsü" varsa tıklayıp kontrol edin ve dilerseniz indirin.

 • Yazıcının Tanılama Araçlarını Kullanma

  Yazıcınızın kafalarını veya püskürtme uçlarını temizleyecek veya yeniden hizalayacak tanılama işlevi kulanmanız gerekebilir. Bu seçenek, yazıcınızın yazılımına bağlı olarak her yazıcıda biraz farklı bir yerde olabilir. Bu işlemi yapmak için;

  1. İlk önce, Denetim Masası açın.

  2. "Denetim Masası" penceresinde "Donanım ve Ses" seçeneği altında Aygıtlar ve yazıcıları görüntüle seçeneğini seçin.

  3. Açılan "Aygıtlar ve yazıcılar" penceresinde kendi yazıcınızın üzerine sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin ve yazıcınız için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu görmek için buradaki seçenekleri inceleyin.

  Buradaki seçenekler yazıcınızın sürücüleri tarafından sağlanır ve bunları başka yerde bulabilirsiniz - örneğin başlat menünüzde bir yazıcı yapılandırma programında.

  Bu düşük baskı kalitesiyle ilgili sorunların da çözülmesinde size yardımcı olabilir.

  Yazıcının Tanılama Araçlarını Kullanma
 • Varsayılan Yazıcınızı Ayarlama

  "Windows 10 Kasım güncellemesiyle", varsayılan yazıcıların Windows'ta çalışma şeklini değiştirdi. Varsayılan olarak, bir yazıcıya her yazdırdığınızda, Windows bunu otomatik olarak varsayılan yazıcınız yapar. Belirli bir yazıcıyı varsayılan yazıcı olarak bırakmak ve zaman zaman bir yazıcıya yazdırmak istiyorsanız bu durum elverişsiz olacaktır.

  Bunu devre dışı bırakmak için;

  1. İlk önce başlat menusunden veya başlangıç ekranında Ayarlar uygulamasını açın.

  2. Açılan "Ayarlar" penceresinden Cihazlar'ı seçin.

  3. Açılan "Cihazar" iletişim kususundan Yazıcılar ve tarayıcılar'ı seçin.

  4. Açılan "Yazıcılar ve tarayıcılar" iletişim kutusundan "Windows'un varsayılan yazıcımı yönetmesine izin ver" seçeneğini devredışı bırakı.

  Ardından, bu pencerede tıklatıp dokunarak ve "varsayılan olarak ayarla"yı tıklayarak varsayılan bir yazıcı seçebilirsiniz. Aygıtlar ve yazıcılar penceresinde bir yazıcıyı sağ tıklayıp "Varsayılan yazıcı olarak ayarla"da seçebiirsiniz.

  Varsayılan Yazıcınızı Ayarlama