Bilgisayar Kasaları, Bilgisayar Kasası Sorunlarını Teşhis Etme ve Sorunları Giderme

Bu makalemde, bilgisayar kasası sorunlarını nasıl teşhis edileceğini sizlerle paylaşacağım...

Bilgisayar kasasıyla ilgili oluşabilecek sorunlara geçmeden önce bilgisayar kasasıyla ilgili bazı bilgilendirme yapmak isterim... Aşağıdaki yazımı takip ederek bu bilgilendirmeyi okuduktan sonra, bilgisayar kasalarında olşabilecek sorunları nasıl teşhis edileceğine son satırdaki yazımıda okuyarak, bilgisayar kasanızda oluşabilecek sorunları teşhis etmeye çalışabilirsiniz.

Bilgisayar Kasaları

En yaygın bilgisayar kasa türleri Tower Kasalardır. Belirli, dahili sürücü yuvası sayısına ve Tower Kasanın yüksekliğine bağlı olarak, küçük boy, orta boy ve Büyük boy Tower kasa olarak sınıflandırılmaktadır.

Kasa boyutları arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri yuva sayısı ve diğeriyse cihaz sayısıdır.

Bilgisayar Kasa Çeşitleri

Full-Tower Kasa

Full Tower Kasalar genellikle yaklaşık 60-90 cm yüksekliğindedirler. Bu büyüklükteki kasaların içindeki dahili sürücü bölmelerin sayısı 6 ile 10 olabilmektedir.

Mid Tower Kasa

Mid Tower Kasalar en yaygın kullanılan bilgisayar kasasıdır. Mid Tower Kasalar yaklaşık olarak 45-60 cm yüksekliğindedir. 2 ile 4 dahili sürücü yuvası ve 2 ile 4 arasında harici ( DVD / CD Okuyucuları ve bunlara benzer sürücüler ) sürücü yuvası içerir.

Mini Tower Kasa

Mini Tower Kasalar 2 ile bazen de 3 dahili sürücüye yuvasına sahiptir. Mini Tower Kasalar yaklaşık olarak 30-45 cm yüksekliktedirler. Mini Tower Kasaların değişmekle beraber güç kaynakları da ona göre düşük watt değerine sahiptir.

Slim Kasa

Bu tip kasalar hem dikey hemde yatay olarak kullanılabilir. Genelde Mid Tower büyüklündedir.

Desktop Kasa

Bu kasa tipine masaüstü ( Desktop ) kasa ismi verilmektedir. Yatay olup genelde üzerinde ekran konulur. Böylece yerden tasaruf edilir ve kasa göz önünde olur. Yatay kasalar günümüzde çok da yaygın değildir. Genişleme kartları dikey yerleştirildiğinden kasa içerisine standart donanım kartları büyük olduğu için yerleştirilemez. Sebebi standart kartların kasa bağlantı demirinin boyutu yatay kasa için büyük ölçüye sahip olmasından kaynaklanır. Yatay kasa çoğunlukla bilgisayar üreticileri ( HP, Dell, IBM… ) tarafınan piyasaya sunulur.


Anakart Form Faktörü

Kasanın boyutunu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus Anakartın boyutudur. Bilgisayar Kasası ile uyum sağlaması gerekir. Anakartın boyutu Forum Faktör olarak adlandırılır ve bir kaç standart vardır. Form Faktörü, devre kartının boyutunu, yuvaların konumunu ve bilgisayarın arkasından çıkan ön plakanın konumunu tanımlar. Form Faktörü, Anakartı sistem kasasına monte etmek için kullanılan deliklerin konumunu da tanımlar. Örnekin; Full Tower Kasa ATX Anakartı sığdırak için fazlasıyla yeterli alana sahiptir. Mid Tower Kasa, çoğu durumlarda ATX Anakartı da barındırabilir.

ATX Form Faktör ( Full ATX )

Anakartların en yaygın form faktörü ATX form faktörüdür. Kart yaklaşık 12 "x 9.6" (30cm x 24cm) boyutlarındadır.

ATX Form Faktör Anakart

ATX Form Faktör Anakart

Mini-ATX Form Faktör

Mini-ATX Anakartı 11,2 ″ x 8,2 ″ (28 cm x 21 cm) ölçülerinde Full ATX Anakartın biraz daha küçük cinsidir. ATX ve mini-ATX faktör arasındaki temel fark, Anakart üzerindeki veri yolu sayısı ve bellek yuvalarıdır. Her ikisinde de montaj delikleri aynı yerde bulunur ve çoğu durumda birbirlerinin yerine geçebilir. Bir ATX Anakartını destekleyen bir kasa, mini-ATX Anakarını da destekleyebilir.

Micro-ATX Form Faktör

Micro-ATX faktörü maksimum 9,6 x 9,6 inç (24 cm x 24 cm) boyutuyla ATX standardının daha da küçük sürümüdür. Ön panel, ATX'in diğer versiyonlarında olduğu gibi aynı pozisyonda sıralanmıştır. Bir ATX Anakartı tutabilem sistem kasası, ayrıca micro-ATX Anakartı da tutabilir. Daha küçük mid veya mini Tower kasalar, Full ATX Anakart için küçük olabilir ancak micro-ATX Anakartı barındırabilir. mini-ATX ve micro-ATX terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Micro ATX Form Faktör Anakart

Micro-ATX Form Faktör Anakart

Flex ATX Form Faktör

Flex ATX Anakartın boyutu 9 ”x 7.5” (22,9 cm x 19,1 cm). micro-ATX'ten türetilmiştir ve küçük bilgisayar kasalarında kullanılır.

Flex ATX Form Faktör Anakart

Flex ATX Form Faktör Anakart

Mini ITX Form Faktör

Boyutu küçüldüğüde, maksimum 6,7 inç x 6,7 inç (17 cm x 17 cm) boyutunda bir mini ITX anakartınız var. Tek bir genişleme yuvası olduğuna ve Anakartın kendisinin ATX'ten ve hatta micro-ATX'ten önemli ölçüde olduğuna dikkat edin. Ayrıca ön yüz plakasının hala aynı hizada olduğuna ve delik konumlarının ATX delik konumlarıyla hala eşleştiğine dikkat edin. Teorik olarak bu micro ITX Anakartı alıp Full Tower kasaya yerleştirebiliriz. Ancak bu Anakart için genellikle küçük forum faktörlü bir kasa kullanıyoruz.

Mini ITX Form Faktör Anakart

Mini ITX Form Faktör Anakart

Em ITX Form Faktör

Em ITX Anakartın boyutları 17 cm x 12 cm'dir.

Em ITX Form Faktör Anakart

Em ITX Form Faktör Anakart

Nano ITX Form Faktör

Nano ITX'in ölçüleri 4,7 ″ x 4,7 ″ (12 cm x 12 cm) 'dir. Set üstü kutular, araç PC'leri, medya merkezleri ve diğer gömülü cihazlar gibi daha küçük cihazlarda kullanılır.

Nano ITX Form Faktör Anakart

Nano ITX Form Faktör Anakart

Pico ITX Form Faktör

Pico ITX boyutu 3,9 ”x 2,8” (10 cm X 7,2 cm).

Pico ITX Form Faktör Anakart

Pico ITX Form Faktör Anakart

Mobil ITX Form Faktör

Mobil ITX 2,4 ”x 2,4” (6 cm x 6 cm) boyutuyla en küçük forum faktörüdür.

Mobil ITX Form Faktör Anakart

Mobil ITX Form Faktör Anakart

ATX Form Faktörü ve versiyonları en yaygın anakart form faktörleridir.


DTX Form Faktör

DTX Form Faktörü, küçük form faktörlü PC'lwer için tasarlanmıştır ve ATX form faktörü kasalarıyla geriye dönük olarak uyumludur. Boyutlar 8 ”x 9.6” (20,3 cm x 24,4 cm).

DTX Form Faktör Anakart

DTX Form Faktör Anakart

Mini DTX Form Faktör

Mini DTX, DTX form faktörün daha kısa bir versiyonudur. Boyutları 8 ”x 6.7” (20,3 cm x 170 cm).

Mini DTX Form Faktör Anakart

Mini DTX Form Faktör Anakart

SSI CEB Form Faktör

SSI Form Faktörleri, SSI ( Server System Infrastructure - Sunucu Sistem Altyapısı ) Forumu tarafından geliştirilmiştir ve sunucularda hatta iş istasyonlarında kullanılan çift veya çok işlemcili anakartlar için tasarlanmıştır. SSI form faktörleri ATX spesifikasyonundan türetilmiştir, bu nedenle aynı arka panele, IO konektör alanına ve montaj deliklerine sahiptir. Ancak SSI form faktörleri ATX'ten daha büyüktür, bu nedenle SSI Anakartları standart ATX için tasarlanmış kasalara uymayacaktır. Bilgisayar kasası, standart ATX form faktöründen daha büyük olacak şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.

Üç SSI form faktörü CEP ( Compact Electronics Bay - Kompakt Elektronik Bölmesi ), EEB ( Enterprise Electronics Bay - Kurumsal Elektronik Bölmesi ) ve MEB'dir ( Midrange Electronics Bay - Orta Düzey Elektronik Bölmesi ). Bunların en küçüğü SSI CEB'dir ve boyutu 12 ”x 10.5” (30,5 cm x 26,7 cm) 'dir.

SSI CEB Form Faktör Anakart

SSI CEB Form Faktör Anakart

SSI EEB ( Genişletilmiş ATX veya E-ATX olarakta adlandırılır )

SSI EEB boyutları 12 ”x 13” (30,5 cm x 33 cm) 'dir.

SSI EEB Form Faktör Anakart

SSI EEB Form Faktör Anakart

SSI MEB Form Faktör

SSI MEB boyutu 16,2 ”x 13” (41,1 cm x 33 cm). İki ek CPU soketine yer sağlamak için daha uzundur.

SSI MEB Form Faktör Anakart

SSI MEB Form Faktör Anakart

BTX Form Faktör

BTX form faktörünün birkaç temel farkı vardır. Ön yüz plakasının diğer tarafta olduğuna dikkat edin. Diğer bir fark delik konumlarının farklı olmasıdır. Ayrıca işlemci soketi, sistem kartına açılı olacak şekilde hafifce döndürülür. Bu dönüş işlemcinin soğutulmasına yardımcı olmak için işlemci boyunca hava akışına yardımcı olmak içindir. BTX anakartı, yanlızca BTX anakartı için tasarlanmış bir sistem kasasına sığacaktır. Çoğu durumda bu, hem ATX hemde BTX form faktörlerini barındırabilen sistem durumları olmasına rağmen, bir ATX sistem kasasının BTX sistem kartıyla çalışmayacağı anlamına gelir. BTX form faktörü, ATX ve ilgili standartlara göre geliştirmelerine rağmen geniş çapta benimsenmemiştir. Sonuç olarak BTX uyumlu bileşenlerin bulunabilirliği ve çeşitliliği sınırlıdır.

BTX Form Faktör Anakart

BTX Form Faktör Anakart

NLX Form Faktör

NLX, artık çok sık kullanılmayan eski stil bir form faktördür. Bunu bazı eski anakartlarda görebiliriz, ancak daha yeni anakartlarda karşılaşmamız olası değildir.

NLX ince masaüstü tarzı bilgisayarlar için kullanılan eski bir form faktördür. NLX, daha da eski bir LPX form faktörüne göre bir gelişmedir. Bu anakartın PCI ve ISA veriyolu için genişletme yuvası olmadığına dikkat edin. NLX form faktörü, çok kısa olan ince hatlı drumlarda kullanılır.

NLX Form Faktör Anakart

NLX Form Faktör Anakart

NLX Form Faktör Anakart

Yükseltici Kartlı NLX Form Faktör Anakart

Genişletme kartlarını yerleştirmek için anakartın kenarında bir sekme kullanıyoruz. Anakartın ucuna bir yükseltici kart yerleştiriyoruz. Yükseltici kart daha sonra genişletme kartları için kullanılır. Böylece genişletme kartları anakartta dik olma yerine düz durur. Yükseltici kartta ses, oyun çubuğu, USB, ağ veya modem için yerleşik bağlantı noktaları yoktur.


Bilgisayar kasası, esasında bir kabuktur işletim sorunlarına neden olmaya elverişli değildir. Bununla birlikte, sorunun kökeninde vakanın yer alabileceği bir kaç örneğe yer verilmiştir. Bu sorun giderme klavuzu, bir sorunun özünü belirlemenize yardımcı olabilir.

Sorunlar Kontrol edin
Gıcırtı veya başka bir yüksek ses çıkarır

 • Güç kartı arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor. Genellikle güç kaynağı değiştirilebilir, ancak bazı bilgisayar kasalarında güç kaynağı kalıcı olarak takılıdır. Kasayı çıkartılabilir güç kaynağı olan bir bilgisayar kasasıyla değiştirin.
Kasayı açtığımda hiç bir sonuç alamıyorum
 • Güç kablosunun prize ve bilgisayarın arkasına güvenli bir şekilde takılı olduğundan emin olun.
 • Prizde güç olup olmadığını Kontrol edin.
 • Güç kaynağının yanında ikinci bir güç anahtarı olup olmadığını kontrol edin.
 • Ana güç anahtarı arızalandı değiştirilmesi gerekir.
 • Güç kaynağı arızalandı ve değiştirilmesi gerekir.
Tıkırdı sesi duyuyorum
 • Kasa kabuğunun veya kapağın düzgün şekilde takıldığından ve sabitlendiğindan emin olun.
Bilgisayar rasgele kendini kapatıyor
 • Güç kaynağı aşırı ısınmış olabilir. Fanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Doğru çalışma için herhangi bir ikincil soğutma fanını kontrol edin.
 • Güç kaynağı arızalı olabilir.
 • Bilgisayar kasası tozlandıysa temizleyin ve aynı zamanda hava girişlerini de temizleyin.
 • Bilgisayar Kasasının kabuğunun veya kapağının düzğün şekilde takıldığından ve sabitlendiğinden emin olun.