Bellek ( RAM ) Nedir ve Bellek Hataları ve Çözüm Yolları

İçindekiler


Bellekleri Tanıyalım

Bellek, yani Rasgele Erişimli Belek ( İngilizce adı Random Access Memory - RAM ) elektrik olduğu sürece üzerinde veri barındıran geçici depolama alanıdır. Elektrik kesilince veriler silinir. İşlemcinin işleyeceği veriler RAM'de saklanmaktadır. Bundan dolayıdır ki Bilgisayarın önemli donanımlarından biridir.

Bilgisayarların en çok arıza yapan bileşenleridir RAM'ler. Bunun yanında, Belek arızaları bir çok problemlerede sebep olmaktadır. Tabi ki Bellek hataları, Bilgisayarların açılmamasından, klitlenmelere, resetlenmelerden, Windows kurulum hatalarına kadar bir çok problemlere bellek arızaları sebebiyet vermektedir.

Her Anakartın teknik bilgileriyle uyumlu ve test edilmiş RAM listesi mevcuttur. RAM alırken bu listeye bakmak en akıllıca çözüm olur. Bu listeye, Anakart'ın web sitesine giderek Bellek Destek Listesine ulaşabilirsiniz. Böylelikle aldığınız RAM'in Bilgisayarla uyumlu mu değilmi?.. Anlamak için bir dizi test yapmaktan kurtulmuş olursunuz.


Geçmişten Günümüze Masaüstü Bilgisayarlarda Kullanılan RAM Çeşitleri;

Anakart'lardaki veri soketlerine göre yerleştirdiğimiz baskı devrelerini, Anakarda bağlandıkları veri yolunun genişliğine göre DIMM (Dual Inline Memory Module) ve SIMM (Single Inline Memory Module) gibi kısaltmalarla adlandırıyoruz. Bugünlerde en popüler olarak kullanılan DDR Bellek Yongasını barındıran DIMM'lerdir. Dizüstü Bilgisayarlarda kullanılan DIMM'ler fazla yer kaplamsınlar diye küçük üretilmişlerdir. Bu yüzden SO-DIMM ( Small Outline Dual Inline Memory Module ) adını almıştır.

RAM Türü: Açıklaması: Modül / Stick Yapısı:
SRAM Statik RAM
DRAM Dinamik RAM SIMM
SDRAM Senkron DRAM DIMM, SO-DIMM
RDRAM Rambus DRAM RIMM, SO-RIMM
DDR SDRAM Çift Veri Transferli SDRAM DIMM, SO-DIMM, Micro-DIMM
DDR2 SDRAM DDR SDRAM Versiyon 2 DIMM, SO-DIMM
DDR3 SDRAM DDR SDRAM Versiyon 3 DIMM, SO-DIMM

RAM Ölçüm Birimleri:

RAM modülleri Bayt cinsinden ifade edilir.

256 MB, 512 MB, 1 GB, 2GB, 4GB, 8GB modüller hâlinde satılır.

Hafıza büyüklük ölçülerini aşağıdaki gibidir

 • 1 Bayt (B) = 8 Bit

 • 1 Kilobayt (KB) = 1024 Bayt

 • 1 Megabayt (MB) = 1024 KB = 1,048,576 Bayt

 • 1 Gigabayt (GB) = 1024 MB = 1,073,741,824 Bayt

 • 1 Terabayt (TB) = 1024 GB = 1,099,511,627,776 Bayt

Bir Bilgisayarın RAM miktarı en az 2GB olmalıdır, ancak kullanım amacına göre değişim göstermektedir. Örneğin bir Oyun Bilgisayarı veya daha verimli bir iş için kullanım olacaksa bu miktar yeterli değildir ve en az 4GB RAM miktarı gerekmektedir. Fakat bu miktar 8GB olursa daha verimli olacaktır.

Bellek Hataları ve Çözüm Yolları

 1. Hatalı RAM Miktarı

  Hatalı RAM Miktarı

  Bilgisayarım bilgisayarım Mause Sağ Tuş - Özellikler "Sistem ve Güvenlik" ekranında "Yüklü bellek (RAM)" karşısında bilgisayarınızın RAM miktarından azını görüyorsanız, RAM'inizde sorun olabilr. Ancak entegre grafik yongalarının RAM'inizin bir kısmını kendine ayırabileceğini, bu nedenle RAM miktarının normalden az görülebileceğini de unutmayınız.

 2. Ekrana Görüntü Gelmeme Hatası

  Bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz ekrana görüntü gelmeme sorunuyla İşlemci, Anakart, Güç Kaynagı ve Ekran Kartında ortak olarak RAM arızalarında da karşılaşılabilmektedir. Bilgisayarınızda birden çok RAM varsa tek tek çıkarıp bilgisayarınızı çalıştırın ve tekrar deneyin. Arızalı RAM tespitinden sonra uymlu olanı alıp takabilirsiniz.

 3. Rasgele Klitlenmeler

  Bilgisayarınızda karşılaşılan rasgele kilitlenmelerde RAM'iniz arızalanmış olabilir. Özellikle kilitlenmeler arasında tutarlık yoksa sorun RAM'de olabilir. Ancak bir Uygulamayı çalıştırdığınızda bilgisayarınızda kilitlenme sorunu alıyorsanız sorun RAM'de değildir. Uygulamalarda olabilmektedir.

 4. Grafik Kartın Yüklenmemesi

  Bilgisayarınızın ilk açılışı sırasında Grafik Kartınızın tanındığı anlamına gelen sesli uyarı sesi alırsınız. Bu uyarı sesini duymanızın sebebi RAM'ınızdaki arıza olabilir. Fakat bu sorun, kesin bir RAM sorunu değildir, Grafik Kartınız da arızalı olabilir.

 5. Performas Düşüklüğü

  Bilgisayarınız ilk açıldığında hızlıysa ve kullandıkça hızı düşüyorsa, sorun RAM'inizden kaynaklı olabilir. Fakat bu sorun RAM dışındaki bileşenlerden veya CPU'nuzun kaynaklarını tüketen bir programdan da kaynaklanabilir.

  Bunu test etmek için Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın ve bukez hiç programı çalıştırmayınız. Bilgisayarınız, programlar çalışmıyorken de giderek yavaşlıyorsa RAM'de sorun var demektir. Yenisini alıp takmak gerekmektedir.

 6. Bozuk Veri Dosyaları

  Sıkça kullandığınız dosyaların aniden bozulduğunu ve açılmadığını farkettiyseniz ve bunu sıkça yaşıyorsanız sorun RAM'inizin ömrü bitmek üzeredir. Bu sorun giderek artabilir ve Sisteminizi bir daha açamayabilrsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız Dosyalarınızı Yedeklemenizi öneririm.

 7. Mavi Ekran Hatası

  Windows Kurulumları sırasında hataların büyük bir kısmı RAM arızalarından kaynaklanmaktadır. Kurulum sırasında oluşan her Mavi Ekran hatasınıda RAM'e bağlamak yanlış olur. Buradaki hata kodu çok önemlidr. Mavi Ekran hatalarının bir kodu bulunur, bu kodların hangi problem yüzünden olduğunu tespit etmenin en iyi yolu Hata Kodunu Microsoft'tan Sorgulamaktır.

 8. Bellek Uyumsuzluğu Hatası

  Bu aslında bir hata değildir. Bazı bilgisayarlarda Bellek Miktarını sizin belirlemeniz gerekir. BIOS ayarlarına giderek bunu yapabilirsiniz.

 9. Registry Hataları

  Windows "Registry" 'nin büyük bir kısmını RAM'e yazar. Bazen arızalı RAM'ler Registry hatalarına sebebiyet verebilir. Windows Registry Hatası verir ve sizi Yeniden Başlatmaya sevkeder ve hata yine oluşursa RAM'i değiştirmeniz gerekir.

 10. Bilgisayar Bellek ve Adresleme Hataları

  Genellikle açılırken Bilgisayar, basit bir bellek testi gerçekleştirir. Bilgisayar RAM'e bilgi yazar ve okur. Eğer yazdığı bilginin aynısını okumasa bir hata rapor eder ve bazen tam hatanın adresini de raporda belirtir.

  Bu tür hatalar Bellek modülüyle ilgilidir, ancak bazan arızalı Anakarttan veya Eski ve Yeni Belleklerin arasındaki uyumsuzluklarından da kaynaklanabilir. Sorun yeni Bellek kaynaklı olup olmadığını anlamak için yeni Belleği çıkarıp Eski Belleği taktıkdan sonrada hatanın devam edip edmediğini kontrol edin.

 11. Genel-Koruma Hataları, Sayfa Hataları ve Anormal Hatalar

  Bu hataların en büyük sebebi kullandığınız yazılımlardır. Örneğin bir Uygulamayı kapattıktan sonra Belleği kullanmaya devam edebilir yada başka bir Program tarafından kullanılan/kullanılacak bir Bellek adresini meşgul edebilir. Bu durumdan Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmak sorunu Çözebilir.

  Eğer Yeni Bellek taktığınızda Genel-Koruma Hatası, Sayfa Hatası ve Anormal Hatalar alıyorsa, yeni taktığınız Belleği çıkarıp hatanın devam edip edmediğini kontrol edmeniz gerekir. Eğer sadece hata Yeni Belleği taktığınızda ortaya çıkıyorsa Teknik Yardım İstemeniz gerekiyor.