Anakart Sorunları ve Bu Sorunları Çözmenin Yolları

 Anakart, Kasa içindeki bileşenler içerisinden en temel donanıma sahip olanıdır. Tüm Donanımlar Anakart üzerinde yer almaktadır. Bu Sebepten dolayı arıza tespidi zordur. Meydana gelen sorunların, adım adım ilerleyerek bulunması gerekir. Anakart Arıza sebeplerini aşağıda takip edebilirsiniz.

Açılış Sorunları ve Çözüm Yolları

Bilgisayar Sistemleri açılırken, Anakart'a bağlı tüm donanımlara enerji verilir ve kontrole tabi tutulur. Eğer, bir hatayla karşılanmazsa HDD Boot istemiyle İşletim Sistemi Otomatik açılır. Donanımların birinden herhangi bir hata iletisi gelirse, BIOS, Sesli veya Yazılı Mesajla kullanıcıya bildirir. Ancak bazı durumlarda hata iletisi alınmamasına rağman Sistem açılmayabiilir. Böyle bir durumda, hatayı Anakart'ta değil diğer Donanımlarda aramak gerekir.

Sesli yada Yazılı Hata Mesajları: Bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesip, Kabloları çıkarıp, Kasayı açın. BIOS Sıfırlama Jumperini veya diğer ismi CMOS Sıfırlama Jumperi ( Clear CMOS Jumper ) bulun. BIOS Şifresi Sıfırlama Yöntemleri ( Masaüstü Bilgisayarlar İçin ) Sayfasına tıklayıp takip edebilirsiniz. BIOS Pilinin hemen yanında bulunmaktadır. Bu Jumperin yerini değiştirerek Bilgisayarı fişe takın ve Kasayı çalıştırın. Fanlar çalışmaya başladığında elektrik bağlantısını kesin ve Jumperi eski haline getirip Kasayı tekrar çalıştırın. Sorun devam ediyorsa Diğer Donanımları da kontrol etmeniz gerekir. POST ( Power On Self Test – Açılış Sınama İşlemi ) Sayfasından, Sesli, Yazılı Hata Mesajlarının Anlamlarını ve Çözüm yollarını tamkip edebilirsiniz.

BIOS Açılış Sırasında Ayarları Siliniyorsa: Bilgisayarın Elektrik bağlantısını kesip Kasayı Açın, BIOS Pilini bulup çıkarın. Çünkü bu arızanın sebebi BIOS Pilinin bitmesinden kaynaklanır. BIOS Pilini değiştirdikten sonra Bilgisayarı fişe takıp çalıştırın. Kişisel BIOS ayarlarınıda girmeniz gerekmektedir. BIOS Pilini değiştirmek için, BIOS Şifresi Sıfırlama Yöntemleri ( Masaüstü Bilgisayarlar İçin ) Sayfasına tıklayarak takip edebilirsiniz.

Bilgisayarların Donma Sorunu:

Bilgisayarların Donma ( Klitlenme ) sebepleri Donanımsal ve Yazılımsal olarak kaynaklanabilir. Böyle bir durumda öncelikle sorunun Donanımsal olarak düşünerek çözüm aramak gerekir. Böyle bir durumda Bilgisayarı fişten kapatıp, Kasayı açın ve Anakart bağlantılarını kontrol ediniz. Bilgisayarı fişe takıp tekrar çalıştırın, durum aynı şekilde devam ediyorsa diğer Donanımları kontrol edniz. Yine işe yaramazsa Anakart'ı değiştirip tekrar deneyin.