WEB Tarayıcı Sorunlarını Çözümleme

Tarayıcı sorunları, tarayıcının kendini içerebilecek veya içermeyebilecek çok sayıdan şeyden kaynaklanabilir. Şimdi genel sorun giderme tekniklerini inceleyelim.

Tarayıcı sorunları en çok konuşulan sorunlardandır... İnsanlar tarayıcı sorunlarıyla çok sık karşılaşmaktadırlar.

Tarayıcı sorunları bu kadar göründüğü kadar kolay olmaya bilir, ancak geçerli olabilecek olası nedenlerin üzerinde durularak çözümlemeye gidilebilir.

Firefox, Chrome, Microsoft Edge, İnteret Explorer gibi popüler olan web tarayıcılar için geçerli olabilecek, web tarayıcı sorunlarıyla uğraşmak için daha geniş kapsamlı bir yaklaşım vardır.

 • Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yap

  Web Tarayıcı sorunları, kötü amaçlı yazılım bulaşmasından kaynaklanabilir, ancak bunlar en yaygın nedeni değildir.

  Güvenlik yazılımınızın, kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanın güncel olduğunundan emin olduktan sonra Tam Tarama yapın ve kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olun.

  Kötü amaçlı yazılım taraması, sorununuzu çözdüyse tamamdır, ancak sorununuz devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.

 • Önbelleği Temizle

  Önbellek sorunları, çok yaygın olan sorunlardan biridir. Kullandığınız Web tarayıcınızda veya görüntülediğiniz sayfada sorun varsa tarayıcınızın önbelleğini temizlemeyi deneyin.

  Önbellek temizleme talimatları, her tarayıcı ve sürüm için farklılık gösterebilir. Sık kullanılan çeşitli tarayıcılar için gereken adımları aşağıda görebilirsiniz.

  Başlangıç olarak kullandığınız tarayıcıyı seçiniz;

 • Eklentileri Devre Dışı Bırak

  Çoğu web tarayıcı, eklentiler olarak adlandırılan uzantıları yüklemenize olanak tanır. Uzantılar tarayıcınıza özellikler ekleyen ve web sitelerinin görüntülenme şeklini değiştiren veya geliştiren küçük uygulamalardır.

  Web tarayıcınıza bir uzantı yüklediyseniz, ancak artık kullanmak istemiyorsanız, uzantıyı devre dışı bırakabilirsiniz.

  Başlangıç olarak kullandığınız tarayıcıyı seçiniz;

 • Güvenlik Yazılımını Devre Dışı Bırak

  Bir çok insanın düşünemediği tarayıcı sorunu güvenlik yazılımlarıdır.

  Kötü amaçlı yazılımlara, içeriklere ve indirmelere karşı koruma sağlamak için bazı güvenlik yazılım paketleri, kendilerini güvenlik sağlamak için web tarayıcınızın eklentilerine eklerler. Bir çok güvenlik yazılımı paketleri, tarayıcınızın üst kısmına görebileceğiniz eklentiler şeklinde yapar. Ancak diğer güvenlik yazılım paketleri, bu kadar kolay görünemeyecek farklı teknikler kullanırlar.

  Bu tür bir sorunu teşhis etmek için güvenlik yazılımınızı kaldırmanızı önermem.

  Bunun yerine, güvenlik yazılımınızı tarayıcınızla etkileşimi ile ilgili seçenekler açısından incelemenizi öneririm. Ne yazık ki, farklı yazılım paketlerinin farklı yerlerde farklı terimleri vardır, ancak bunlar aramanız gereken seçenek türleri ve yaygın ifadelerdir:

  1. Gerçek zamanlı tarama.

  2. Tarayıcı koruması veya entegrasyonu.

  3. Taramayı indir.

  4. Web veya URL filtreleme.

  Bunlardan farklı seçeneklerde olabilir, ancak seçeneklerin tümü gerçek zamanlı olarak web tarayıcınız tarafından görüntülenen veya indirilen öğelere odaklanır.

  Tüm bu seçenekleri kapatın, ancak kalıcı olarak değil de test amaçlı. Karşılaşılan sorunlar düzeliyorsa, güvenlik yazılım paketinizin sorunlu olduğu anlayabilirsiniz. Birden fazla seçeneğiniz varsa, bunları teker teker açarak hangisinin sorunlu olabileceğini teşhis edebilirsiniz.

  Güvenlik yazılımınızdaki hangi seçeneğin, tarayıcı sorunlarnızla sorunlu olduğunu anladıktan sonra, bir kaç seçenek arasından karar verebilirsiniz:

  1. Sorunla yaşayın.

  2. Güvenlik yazılımınızla ilgili sorunu kalıcı olarak devre dışı bırakın.

  3. Farklı bir güvenlik yazılımı deneyin.

 • Tarayıcıyı Yeniden Yükleyin

  Bezen farklı bir çözüm denemek en iyi çözüm olabilir. Bunları deneyebilirsiniz:

  1. Tarayıcınızı tamamen kaldırın.

  2. Tarayıcınızın en son sürümünü indirin.

  3. Bu yüklemeyi tekrar yükleyin.

  Yazılımı sıfırdan yeniden yüklemek, önceki kurulumda hasar görmüş, hatta karışmış olabilecek dosyaları, ayarları veya sahip olduklarınızı geri yüklemenin bir yoludur. Ayrıca eklentileri ve bilmediğiniz yüklü olabilecek kötü amaçlı yazılımlarıda ortadan kaldırılabilir.

  İnternet Exporer dışından bir tarayıcı kullanıyorsanız, tarayıcı kaldırmak çok kolaydır. Bununla birlikte İnternet Explorer için, işler biraz daha karmaşıktır, çünkü aslında Windows'a derinden gömülüdür ve kendisi tarafından kullanılır.

 • Farklı bir Tarayıcı Kullanın

  Son olarak, bazen en pratik çözüm tam bir değişim yapmaktır.

  Misal olarak... Firefox'ta bir sorun mu yaşıyorsunuz?.. Chrome'ye geçmeyi deneyin veya Microsoft Edge'yi deneyin.

  Farklı bir tarayıcı kulanmanın size daha iyi bir deneyim sağlayıp sağlamadığını görün.

  Alıştığınız tarayıcıda sorunu bulmak ve düzeltmeyi tercih edebilirsiniz, bazen en pragmatik çözüm farklı şeyler denemektir.