Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Facebook çok geniş kullanıcı ağına sahip sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcılar bu platforumda çeşitli faydalı olanaklardan yararlandığı gibi kötü amaçlı kişilerin saldırısına da maruz kalır. Kötü amaçlı saldırılara maruz kalan facebook hesabınızı bir kaç adımla kurtarabilirsiniz. Facebook hesabınızı nasıl geri alınacağını aşağıdaki yöntemleri takip ederek yapabileksiniz.

Çok geniş kitlelere erişebilen facebook platforumu, aynı zamanda bir çok tehdit de barındırmaktadır. Kötü niyetli kişiler ve hackerlar kullanıcıların hesaplarını çalarak kişisel verilerine ve bu verilerle diğer kişisel hesaplara erişebilmektedirler. Bu sebepten dolayı dikkatli olmakta ve güçlü şifrelerle önlem almakta fayda var. Peki çalınan facebook hesabını nasıl geri alabiliriz?..

Sosyal medyada sizi temsil eden şahsi hesabınıza sadece sizin erişim sağlamanız gerekmektedir. Beklenmeyen durumlar karşısında facebook hesabınızın şifresi başkası tarafından kırıldı veya başkasının eline geçti veya bir başkası tarafıdan izniniz olmadan kullanıldığını düşünüyorsanız hesabınızı biran önce güvene almanız gerekmektedir. Şifrenizi değiştirmeli veya giriş hareketlerinizi biran önce gözden geçirmeniz gerekmektedir. Facebook şifrem değiştirilmiş nasıl geri alabilirim, gibi sorularınızın cevabı için gelin birlikte ayrıntılı olarak bakalım.

Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma

Çalınan Hesabı Geri Alma

Hesap güvenliğine ve gizliliğine önem veren facebook, siz kullanıcılarına çalınan facabook hesabınızı geri alma işlemlerinde kolaylık sunmaktadır. Hesap oluştururken girdiğiniz özel bilgiler sayesine bu durumu kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Ama ilk önce, hesabınızın bir başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını nasıl anlarsınız.

Aşağıdaki durumlardan bir kaçını fark ederseniz hesabınızın bir başkası tarafından kullanıldığını söyleyebilirsiniz;

 • E-posta adresiniz veya şifreniz değiştirilmişse.

 • Adınız yada doğum tarihinizde değişiklik varsa.

 • Sizin tarafınızdan tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği göderilmişse.

 • Sizin yazmamış olduğunuz mesajların diğer hesaplara gönderildiğini gördüyseniz.

 • Sizin oluşturmadığınız gönderilerin paylaşımlarını sayfanızda paylaşıldığını gördüyseniz.

Yalnızca sizin erişiminizi olması gereken facebook hesabınızda, bir başkası tarafından erişim sağlandığı durumda hesabınızı birkaç adımda geri alabilirsiniz. Facebook hesap kurtarma işlemleri ayrıntılı olarak aşağıdaki gibidir;

 1. İlk önce yapmanız gereken, facebook.com/hacked bağlantısına gitmek olmalıdır.

 2. Karşınıza aşağıdaki gibi, Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikayet Et başlığı altında bir erişim sayfası çıkacaktır.

 3. Hesabım bir başkasının eline geçti butonuna tıklayıp ilerlerseniz karşınıza aşağıdaki gibi Hesabını Bul adı altında bir iletişim sayfası çıkacaktır. Sizin kendi hesabınıza bağlı olan e-posta yada telefon numaranızı yazıp Ara butonuna tıklayın ve mevcut veya eski şifreni girdikten sonra Devam Et butonuna tıkladığınızda karşınıza Hesabının güvenliği hakkında endişeleniyorsan, sana yardımcı olabiliriz iletişim sayfası çıkacaktır.

 4. Başka biri iznim olmadan hesabıma girdi yanındaki onay kutusunu işaretleyip, Devam Et butonuna tıklayarak ilerleyin, karşınıza aşağıdaki gibi Hesabını Güvende Tut adı altında bir iletişim sayfası çıkacaktır.

 5. Hesabını Güvende tut iletişim sayfasında hangi adımları izleyeceğinizi görebilirsiniz. Bu adımda şifrenizi değiştirebilir, hesabınızda sizden izinsiz yapılan değişiklikleri inceleyebilir ve alternatif güvenlik önlemlerini de düzenleyebilirsiniz.

 6. Bu adımdan sonra şifre yenileme sayfasına geçebilir, mevcut şifrenizle birlikte yeni şifre belirleyebilirsiniz.

 7. Burada sizden istenilen bilgileri grip devam edebilirsiniz.

 8. Son olarak gönderileriniz kontrol edilip bilgilerinizi doğruladıktan sonra hesabınız güvene alınır.

Hesabım Çalındı Nasıl Kapatabilirim?

Facebook hesabınız çalındığında geri alabilir ve ondan sonra kapatabilirsiniz.

Öncelikle facebook.com/hacked bağlantısına giderek yukarıda belirtilen adımları uygulayıp şifrenizi güvene aldıktan sonra sıra aşağıdaki adımları uygulayıp facebook hesabınızı kapatmaya geldi.

 1. Hesabı kapatma işlemi için, yeni şifrenizle facebook hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar ve Gizlilik kısmına tıklayın.

 2. Açılan kısımda Ayarlar kısmına tıklayın.

 3. Açılan sayfada sol üst köşedeki facebook bilgilerin'e tıklayı.

 4. Bu bölümde kapatma işlemini gerçekleştirmek için en aşağıda yer alan Dondurma ve Silme bölümüne tıklayın. Hesabınızı böylece geçici yada kalıcı olarak silebilirsiniz.

Facebook Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Facebook hesabınızı güvenli tutmak ve dış tehditlerden korumak için bazı önemli hususlar vardır. Peki facebook hesabınızı nasıl güvenli hale getirebiliriz?.. Aşağıda bu hususlara birlikte bakalım!..

 • Şifrenizi Korumalısınız

  Şifrenizi, internette harhangi bir yerde kullanmamalısınız ve asla başkalarıyla paylaşmamalısınız. Şifrenizi, tahmin edilmesi zor bir yapıda oluşturmalısınız. Şifrenizi, isminize veya yaygın olarak kullanılan karakterlerden oluşturmamalısınız.

 • Giriş Bilgilerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın

  Facebook'a benzeyen sahte internet siteleri, sizden e-postanızla ve şifrenizle giriş yapmanızı isteyebilir. Böyle bir durumda giriş bilgilerinizi yazmadan önce internet sitesinin URL'si www.facebook.com olmasına dikkat ediniz. Şüpelendiğinizde ise Facebook'a gitmek için tarayıcınıza www.facebook.com URL'sini yazarak giriş yapınız..

 • Tanımadığınız Kişilerin Arkadaşlık İsteğini Kabul Etmeyiniz

  Hesabınızı ele geçirmek için, kötü niyetli insanlar sahte hesaplar oluşturabilir. Böyle birinin arkadaşlığını kabul ederseniz zaman tünelinize spam gönderiler paylaşmasına, sizi sakıncalı gönderilere etiketlemesine ve mesaj göndermesine izin vermiş olurunuz.

 • Kötü Amaçlı Yazılımlara Dikkat

  Kötü amaçlı yazılımlar genelde bilgisayar ve bilgisayar ağlarna zarar verir. Yapacağınız şeylerden biri İnternet Tarayıcınızı güncel turmak ve şüpeli uygulamaları, tarayıcı eklentilerini kaldırmak olmalıdır. Arkadaşlarınızdan, Tanıdığınız bğir firmadan gönderilmiş gibi görünen şüpeli linklere asla tıklamayın. Tabi ki buna Facebook gönderileri ve e-postanıza gelen bağlantılar da dahil. Unutmayın ki Facebook hiçbir zaman sizden e-posta yoluyla şifrenizi göndermenizi istemez. Böyle şüpelli bir bağlantıyla karşılaşırsanız şikayet ediniz.

 • Alternatif Güvenlik Seçenekleri

  Başkalarının hesabına girişini önlemek ve bundan haberdar olmak için uyarılar oluşturabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulaması bunun için yapılmalıdır. İki faktörlü doğrulama ayrıca güvenilir arkadaşlarınızı da belirlemenizi sağlar. Facebook'a başka bir bilgisayardan giriş yaptıysanız güvenlik ayarlarınız için Güvenlik Kontrolü'de mümkün.

Facebook Şifre Kırma Programlarına İnanmayınız

Facebook şifre kırma programı, hesap çalma programı gibi programların olduğu ve bu programların indirilmesi için verilen bağlantılara tıklanması gerektiği gibi söylemlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu türden gerçek olmayan vaatlere inanmayın ve göstermiş oldukları indirme linklerine de tıklamayın. Çünkü, facebook şifre kırma işlemi bu sahte programlarla yapılmaz. Böyle durumlarda facebook bilgilerinizin karşı tarafa geçme olasılığı yüksek.